Den som satte myror i huvudet på mig innan jag hade vett att bestämma mig.
Och så bra det blev, den blev liksom tjenis direkt med resten av inredningen och ursäktade sig inte det minsta utan snarare tvärtom den visade prov på kaxighet och ville sticka ut i mängden.

Som alltid föll jag för den stilrena och moderna designen, det som gjorde att jag velade så mycket var om den skulle se pluttig ut jämte soffan, som en barnstol, men icke den tar sin plats och är som gjord för att stå på den platsen.
Såklart är den skön att sitta i, annars hade jag aldrig köpt den. Så låt inte er luras av Rock chairs kantighet den lovar mer än man kan tro och vet ni, nu kan jag sitta och gunga framför brasan, hur mysigt är inte det då.


Saker och ting börjar mer och mer falla på plats i mat och vardagsrummet, ja egentligen i hela huset.
Äntligen börjar jag känna att jag trivs, att jag har hittat stilen som passar till svarta husets funkissjäl. Det har tagit några år, med prövningar som både lantkök och shabby chic, men nu känns det som att jag och svarta huset talar samma språk, att vi jobbar med och inte mot varandra, att vi till slut efter nästan 20 år tillsamman helt enkelt har hittat hem.

Min fräcka Rock chair köpte jag hos Design House Stockholm strax utanför Båstad.
Här har jag hittat många fina saker till nedsatta priser, en kvalitets outlet, med märken som Lexington, Himla, Matteus, Dirty Linen och många fler, har du vägarna förbi så glöm inte kika in, det är en riktig pärla.
HÄR hittar du mer info och vägbeskrivning till Design House Stockholm OPEN i Båstad.
Ha en kalasfin tisdag vänner!
Kramisar
T