augusti 2014
om jag som många andra tjejer hade styrt kosan mot Enköping och det bloggevent som kommer att hållas där idag.
Men när ni läser detta är jag och Mr C på väg mot Norge, med ett flyttlass som ska lämpas av hos store F som sa hej då till mamsen och pappsen redan i torsdags.
Ett spännande äventyr för honom såklart och känslomässigt stort steg för mammahjärtat att klippa navelsträngen och inse att liten blivit stor.
Så idag hade jag gärna velat klona mig, så en av mig kunde åka till bloggeventet i Enköping och få vara med om alla de föreläsningar och roligheter som det kommer att bjudas på och en av mig som kunde åka till Norge och få träffa den efterlängtade.
Vi blev hembjudna till Katarinas fantastiska hem, en inredningsdröm och som hämtat ur ett inspirerande inredningsmagasin. Kika på bilderna och njut.
Då finns det hopp om att kunna ta en promenad idag utan att bli fullständigt dyngsur, kanske jag till och med kan sätta mig ute med en kopp kaffe, eller är det att ha för stora förhoppningar.
Annars blir det en dag i köket. Här ska rullas köttbullar, lagas lasagne och diverse grytor så att store F får med sig en hel del mat till Norge.
Nu vet jag att med all säkerhet att han kommer att fixa mat själv, han är duktig i köket när han vill men det känns ändå tryggt i mammahjärtat att veta att det finns matlådor i frysen som han kan värma kvickt och lätt efter en dag på jobbetTror minsann jag får baka några bullar också, alltid lika uppskattat av killarna och det är bäst att passa på att ta den där mysiga fikan tillsammans innan store F drar i morgon.Tyvärr är den här sagolikt goda tårtan slut för länge sedan, men jag kan ju alltid bjuda på receptet. Måste nog ändå erkänna att den inte är lika plättlätt att göra som de bakverk jag brukar baka, men väl värt besväret, i alla fall om man vill njuta av en chokladig mandelbotten med tre lager fluffig chokladmousse i olika smaker och vem vill inte det liksom……..
Ingredienser 8 portBotten
200 g mandelmassa
2 ägg
2 msk kakao
Mousse
Vit
100 g vit choklad
1 gelatinblad
1 1/2 dl vispgrädde
1 äggula
1/2 msk vatten
Ljus
100 g mjölkchoklad
1 gelatinblad
1 1/2 dl vispgrädde
1 äggula
1/2 msk vatten
1-2 msk päronkonjak (Xanté) eller pressad saft av apelsin (jag använde päronkonjak)
Mörk
100 g mörk choklad
1 gelatinblad
1 1/2 dl vispgrädde
1 äggula
1/2 msk vatten
2 msk rom, konjak eller pressad saft av apelsin (jag använde rom)
Garnering
Frukt
Vispgrädde
Så här gör jag
Sätt ugnen på 200 grader
Botten
Riv mandelmassan på rivjärn
Tillsätt äggen, ett i taget och sen kakaon, rör till en jämn smet.
Smörj ett bakplåtspapper väl och lägg det i en mindre rund kakform
Bred ut smeten
Grädda mitt i ugnen ca 10-14 minuter (beroende på ugnsvärme)
Lossa bottnen från formen och pappret och låt kallna
Låt formen kallna och lägg tillbaka bottnen i formen
Vit mousse
Lägg gelatinbladet i rikligt med kallt vatten i ca 5 minuter
Vispa grädden till ett fast skum
Hacka den vita chokladen i mindre bitar och smält den i mikron
Tillsätt äggula och vatten och rör om väl
Ta upp och smält gelatinbladet i mikron
Häll gelatinet i chokladen under omrörning
Vänd ner grädden och rör om väl
Bred ut moussen på mandelbottnen och ställ kallt ca 1 timme
Mjölkchoklad mousse
Lägg gelatinbladet i rikligt med kallt vatten i ca 5 minuter
Vispa grädden till ett fast skum
Hacka mjölkchokladen i mindre bitar och smält den i mikron
Tillsätt äggula, Xanté (eller apelsinsaft) och vatten och rör om väl
Ta upp och smält gelatinbladet i mikron
Häll gelatinet i chokladen under omrörning
Vänd ner grädden och rör om väl
Bred ut mjölkchokladmoussen på den vita moussen och ställ kallt ca 1 timme
Mörk mousse
Lägg gelatinbladet i rikligt med kallt vatten i ca 5 minuter
Vispa grädden till ett fast skum
Hacka den mörka chokladen i mindre bitar och smält den i mikron
Tillsätt äggula, rom (konjak eller apelsinsaft) och vatten och rör om väl
Ta upp och smält gelatinbladet i mikron
Häll gelatinet i chokladen under omrörning
Vänd ner grädden och rör om väl
Bred ut den mörka moussen på mjölkchokladmoussen
Låt stå kallt i minst 3 timmar
Garnera med vispad grädde och frukt


Dags att kavla upp armarna och börja rulla köttbullar.
Ha en fin dag vänner!
Kramisar
T

I Degerhamn spenderade vi vår första natt på Öland. En ställplats jag varmt kan rekommendera om ni åker runt med husbil. Jag menar full havsutsikt och med en fantastisk solnedgång för ca 150 kronor natten är ju inte helt fel.
HÄR hittar du mer info och vägbeskrivning till Degerhamn



Vi besökte såklart både Långe Jan och Borgholm. Tyvärr drog världens oväder in precis när vi skulle göra ruinen så det blev till att springa tillbaka till Röda faran och vi får komma tillbaka en annan gång istället.





I hamnen i Färjestaden, otroligt mysigt att bara sitta och ta det lugnt.
Alltid kamerorna redo.
Ha en bra start på veckan vänner!
Kramisar
T