Sankta Lucia
En av de mysigaste dagarna under hela julen som bär med sig så mycket tradition.
Blir alltid en smula gråtig den här dagen, minnen poppar upp, bara glada såklart. Men så många nära och kära som inte längre är med oss och killarna som numera är vuxna och till och med en av dem som bor i en annan stad.
Killarna tycker jag är urfjantig när jag börjar yra om de här tiderna, men de är så underbara minnen. Minnen som jag bevarar som skatter närmast hjärtat, en dag kommer de säkert att förstå mig.
Hur som så blir det såklart Luciafika här i svarta huset idag och Luciakronan som jag fyndade förra sommaren för inga pengar alls ska tändas och jordens sötaste Luciatåg ska få stå högtidligt längst fram på soffbordet.
Och jag plockade fram den där klänningen som är 11 år gammal.
Hade den på julafton 2012 och har inte haft den sen dess, fråga mig inte varför, för den är ju hur snygg som helst.
Luciakronan
Runt Luciakronan band jag ett grönt sidenband, blev lite mjukare då.
Har letat i många år efter en sådan här, men de jag hittat har kostat en slant.
Därför är det bra att ha en önskelista med saker, för helt plötsligt händer det att man springer på det man söker till pangpriser och då är det bara att hugga som en kobra.
Tror jag gav någon hundring eller två för den här Luciakronan som är riktigt gedigen.
Jag kan också göra den större eller mindre, väldans nöjd är jag och det var på vippen att jag glömde av att jag hade den i källaren, jag menar det var ett tag sedan jag köpte den och minnet är kort på den här damen.
Så otroligt vacker, som ett smycke
Och det sötaste Luciatåget som jag hittade på ÖoB
Och såklart blir det en kopp kaffe framför Lucia på TV:n idag, en tradition jag inte vill missa.
Har man inte möjlighet att få se ett Luciatåg live så är TV bra.
Ha en mysig och fin Lucia vänner!
Kramisar
T
4 kommentarer
Tack för alla dina fina tips under julresan. Önskar dig en trevlig lucia.
Tack snälla Ing-Marie, blir så glad att du hänger med på vår julresa och uppskattar våra tips och idéer. Kram och ha en fin Lucia. Tina
Du har ett riktigt vackert och ljust hem. Perfekt för lucia! 🙂
Tack snälla så himla glad jag blir. Kram och ha en underbar helg. Tina