En juldukning i krispigt vitt och snö som faller

av Home2Tiny

En juldukning i krispigt vitt

En vit jul, med mycket snö är vi många som önskar oss, men bor man som mig i södra delen av Sverige händer det typ aldrig.

Så då får man helt enkelt skapa sig ett snölandskap inne och vem vill inte sätta sig i ett snörike och äta en god middag.

Snön som singlar ner skapade jag enkelt med marshmallows, nål och tråd.

Hur jag gjorde snöstjärnorna hittar du HÄR

Tänk bara på att inte hänga “snön” för nära ljusen, för då får du grillad marshmallows redan till förrätten.

Stoff nagel ljusstake hittar du på rea HÄR

Som servettringar använde jag kakformar som jag hade i mina lådor.

Ett tips är att kika efter kakformar som dessa på loppisar, finns ofta många och till inga pengar alls.

På bordet la jag ut gran och jag satte en ljusstake i mitten, ljus bidrar med värme till denna annars lite mer frostigt, kalla dukning.

Runt om placerade jag ut minijulstjärnor, hyacinter och amaryllisar.

Två ståtliga hjortar och sen strösslade jag bara över marshmallows.

Iittala Essence champagneglas i 6-pack hittar du till ett riktigt bra pris HÄR

Och i 2-pack HÄR

Jag placerade ut ett helt gäng av glittrande snöflingor på hela bordet och på en del satte jag ut värmeljus

Här satt vi länge och åt, ja för den här gången kunde jag  inte bara plocka ner allt bara för en fotografering.

Till och med killarna tyckte det var superfint och riktigt mysigt så det tar jag som ett mycket gott betyg.

Hoppas du blev inspirerad till att göra någon liknande dukning i jul.

Ha nu en strålande fin dag vänner!

Kramisar
T

LIKNANDE INLÄGG

6 kommentarer

Kate 5 december, 2020 - 08:01

Underbar dukning… och många av sakerna har jag redan i mina gömmor & lådor!
Du är väl en fantastisk människa med din inställning till livet. Blir såå inspirerad hela tiden! Jag hoppas nu att det åtminstone har vänt, ditt skov!
Stora kraaamen från Kate

Svar
Home2Tiny 6 december, 2020 - 13:41

Tack fina Kate, blir så glad över dina ord, som värmer otroligt mycket. Du och alla andra som kikar in här ger mig energi till att hålla på med det här som jag mår så bra av. Stor kram till dig och ha en mysig och fin advent. Tina

Svar
Monica 5 december, 2020 - 12:48

Vid det bordet skulle jag villa sitta med dig och prata om livet! En helt underbar dukning. Varma kramar/ Monica 💕

Svar
Home2Tiny 6 december, 2020 - 13:43

Men jaaaaa så mysigt det hade varit. Tror knappt vi hade fått i oss någon fika, vi hade nog pratat för mycket för att hinna med det. Kram vännen

Svar
Giggi 6 december, 2020 - 15:44

Har du något under granen som skyddar duken? Superfint👌🏼

Svar
Home2Tiny 7 december, 2020 - 07:54

Tack snälla Giggi. Från början la jag vitmossa, men tyckte inte det blev bra, så då tog jag denna granslingan som faktiskt är fejk…. men innan dess när jag la ut mossan la jag vanlig plastfolie under, det brukar jag lägga när jag dukar med naturmaterial för att skydda duken. Kram och ha en härlig start på veckan. Tina

Svar

Kommentera

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Translate »