Julmust finns det verkligen en uppsjö av nuförtiden
Inte som när en annan levde på stenåldern och det fanns typ en sort och fick endast drickas vid speciella tillfällen som advent, Lucia och julafton.
Våra killar, som är vuxna är inte absolutister, men dricker ytterst sällan alkohol, ett val de gjort själva och jag måste säga som mamma är jag rätt stolt och glad för det.
Så till jul går det åt en och annan flaska julmust, därför tänkte vi att det kunde vara kul att utsätta våra killar för en test, att ha en julmustprovning.
Sex olika sorter av julmust hade vi köpt
Apotekarnes julmust
Nygårda lagrad julmust på romfat
Nygårda lagrad julmust på ekfat
Wapnö julmust
Krönleins julmust special
Halmstads brygghus
Vi hällde upp musten i sex olika numrerade glas
Och sen fick killarna testa.
Inte helt lätt att avgöra smaker och dofter
Väldans seriöst med protokoll och allt, ska det vara, ska det vara ordentligt, ha, ha
Och jag måste säga att i det här huset har vi inte Corona.
För jisses vad de nosade till sig rätt dofter och smaker.
De kunde till och med säga från vilket bryggeri en av julmusten kom ifrån, höll nästan på att trilla av stolen.
Sen fick de också prova två pepparkakschoklad
En från Marabou och en från Fazer.
De här killarna älskar verkligen choklad, men faktiskt tyckte de inte att någon av de här var någon höjdare.
De tyckte pepparkakssmaken kändes kemisk och inte alls speciellt god.
Om det skulle välja en av dem, så blev det såklart och inte särskilt överraskande Marabou eftersom jag vet att de är stora fan av deras choklad.
Men hur gick det nu i julmusttestet?
Vilken blev årets julmust?
Det blev den här, Krönleins julmust special, som de tyckte hade en bra smak och bra sötma.
På delad andra plats kom
Wapnö
Halmstads brygghus
Apotekarnes
De här hade ungefär samma smaker och samma sötma
Sist hamnade
Nygårdas båda
Dessa passade inte alls herrarna i smaken, de var inte riktig julmust enligt dem.
Måste säga att det här var riktigt roligt att göra.
Jag som satt bredvid tyckte det var så kul att se deras miner, hur de sniffade och verkligen försökte lokalisera dofter och smak.
Och nu vet ni vilken julmust ni ska välja och inte, om ni litar på de här två killarnas omdöme.
Nu jobb!
Ha en härlig start på veckan vänner!
Kramisar
T
8 kommentarer
Vilket trevligt test🥰
Jag kan tipsa om ytterligare en julmust, Zeunerts, vet inte om ni smakat den. Den kan vara lite trixig att få tag på men ICA Maxi kan ha den.
Ha en bra dag, kram⭐️
Tack snälla för tipset, den ska vi försöka få tag på till julafton, spännande att smaka något nytt. Kram och ha en mysig dag. Tina
Så kul,, vi gjorde något liknande förra året. Jag gillar också Zeunerts allra bäst, men den föll inte alla i smaken i vårt test ( vissa är ju trogna sin barndoms Apotekarnes) I år har vi gynnat vårt lokala bryggeri Klackabacken ( så kul att man kan handla direkt av dem) Jag gillar smaken jättemycket, men ett minus är att kolsyran försvinner lite för snabbt.
Önskar er en fortsatt bra vecka och tack för alla tips, ideer och mysig julkänsla, behövs verkligen nu.
Kram Catarina
Hej Catarina och tack för tipset om Klackabackens julmust. Mr C är ett stort fan av deras öl som han provat ett helt gäng av. Blir så glad för dina ord och att du vill hänga med oss här inne, det betyder mycket för oss. En stor kram och ha en mysig dag. TIna
Kul ide med julmust test och ljuvliga bilder som vanligt kram
Tack vännen du är för gullig. En stor kram och ha en mysig dag. Tina
Hej Hej
Ville bara tipsa om zeunerts, verkligen en favorit hos oss.
Mvh Annelie
Många som skriver och tipsar om denna julmust, så nu måste vi bara få tag på den. Stor kram och ha en mysig dag. Tina