Löp och köp de finaste julgranskulorna

av Home2Tiny

Varning för julbilder!

Men du som vill göra stans fynd kikar vidare och blir förhoppningsvis inspirerad.

Var på Ica Maxi igår och sprang på de här julgranskulorna i sammet, i en härlig aprikos-färg.

Lovar att ögonen höll på att trilla ur när jag såg vad det kostade.

25 spänn för å.t.t.a stycken kulor i olika storlekar, alltså dra mig baklänges vilket kap.

Vet att jag såg andra färger med, men jag blev så till mig att jag bara norpade till mig ett gäng av de här och glömde kolla resten.

Var bara tvungen att testa dem ihop med de andra kulorna.

Succé enligt mig!

Japp alla fick varm choklad och vispgrädde till fikat igår, succé det med.

Så skönt, nu är jag färdig med årets julgranspynt och äntligen börjar mina jullådor fyllas på efter branden.

Några av er kanske inte vet att det brann i vår källare för några år sedan, där bland annat allt vårt julrassel stod.

Även om det bara är världsliga ting så var det mycket minnen förknippat med mycket av julpyntet, allt killarna hade gjort när de var små, ärvda julsaker och sådant vi köpte när vi flyttade ihop.

Men det mesta gick upp i rök och jag har sedan dess fått köpa lite nytt julpynt varje år.

Men alltså har du tankar om samma färgskala som mig i årets julgran, så löp och köp de här magiskt fina julgranskulorna, det är mitt fredagstips.

Ha nu en magisk dag vänner!

Kramisar
T

LIKNANDE INLÄGG

2 kommentarer

Elisabeth 16 oktober, 2020 - 06:13

Godmorgon! Men så fint du har gjort och så fina kulor. Känns kul få att se dina inspirationsbilder inför julen. Så vi minns att vi kan tända juleljusen efter mörka november som vi snart går in i…. Ha en fin fredag!!!
Kram från Elisabeth i Ängelholm

Svar
Home2Tiny 16 oktober, 2020 - 07:16

Tusen tack Elisabeth så glad jag blir. Ja den första november börja jag den stora julresan på bloggen ända fram till jul, så förhoppningsvis blir det många tips och mycket inspiration. Hoppas du vill hänga med. Stor kram och ha en härlig fredag. Tina

Svar

Kommentera

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Translate »