Inlägget innehåller reklamlänkar
Nä ingen utelunch i trädgården idag
Men jag tror absolut att vi har några utedagar till att ta vara på.
För visst smakar alltid maten bättre när man sitter ute och njuter av den?
Och du vet ju hur jag är när det gäller dukning – inga regler alls, utan det är bara att köra på.
Varför ska en duk bara ligga slät och utvikt?
Det går ju precis lika bra att knyckla till den och lägga den sådär lite slarvigt mitt på bordet och bara en sådan sak som att du slipper att stryka den, hur skönt.
Enligt mig finns inga rätt eller fel, bara du själv gillar´t så blir det bra.
Prydnadspumpor, gul lök, vissna löv och kronärtskockor, allt är lika fint som bordsdekoration.
Naturen och trädgården bjuder på så mycket fint att använda när man ska duka, det är egentligen bara att tänka lite utanför boxen och vara en smula kreativ.
Hur vackra och dekorativa är inte kronärtskockor.
Vet att Mr C har beställt frön som vi ska så i början på nästa år, ska bli så spännande.
En loppisfyndad stol som jag är extra förtjust i.
Är alltid på jakt efter fint porslin på loppisar, men sen har jag även sneglat på det HÄR tycker det är så otroligt snyggt till ett väldans vettigt pris.
Finns även i en grön nyans som inte är så dum heller, HÄR hittar du den.
Kannan i samma serie är ju också grymt fin, du hittar den HÄR
Jag dukar helst med servetter i textil och helst i linne.
Det är också ett tips att ha span efter på loppis, annars hittar du fina HÄR
En höstdukning i all enkelhet, nu fattas bara maten…..
Ha en finfin dag vänner!
Kramisar
T
8 kommentarer
Det var en underbar dukning. Älskar allt på bilderna och särskilt den svarta fina stolen. Jag är ju typ galen i fina gamla stolar. Där skulle jag gärna sitta och äta något vegetariskt och dricka ett gott vin till. Kraaam Pia
Tusen tack fina Pia så glad jag blir. Älskar att duka och bjuda på något riktigt smarrigt. Stor kram och ha en härlig dag. Tina
Ljuvlig dukning, visst hoppas vi på fler middagar utomhus det smakar lite bättre då. Fortsatt trevlig helg. Kram åse
Tack fina Åse. Men eller hur, visst smakar mat och fika alltid bättre ute. Stor kram och hoppas solen skiner på dig idag. Tina
Hej Tina! Vilken dukning,där vill jag sitta o äta o njuta av allt som ligger där på bordet. Din fantasi är är otrolig. Kul att tänka lita utanför det traditionella. Ta hand om dig o fortsätt att inspirera oss. Varma kramar/ Monica ?
Tack vännen, blir alltid lika glad över dina ord som ger en sådan härlig energi. Hoppas solen skiner på dig idag och att du får en härlig dag. Tina
Vilken härlig dukning! Kul när den får vara lite lekfull. Där hade jag gärna suttit med en kopp te och en bok och njutit av hösten.
Så fint med era egna prydnadspumpor även,
Haha, och här är en till som snabbt tänder de nya ljusen så att de får brinna ner lagom mycket ! Som man håller på alltså… Tur jag inte är ensam om det:)
Kram
Ha, ha blir så glad när jag läser att du också är sådär lite halvknäpp:):):) när det gäller ljus, trodde jag var ensam…… Är så glad över mina prydnadspumpor, så dekorativa att inreda med. Stor kram till dig vännen och hoppas solen skiner på dig idag. Tina