56 år idag och vi firar livet tillsammans

av Home2Tiny

Födelsedagsfrukost

Är så tacksam över att få fira livet tillsammans med han, min tvillingsjäl, min bästis, min stora kärlek.

56 år idag men jag ska vara ärlig och säga att den här dagen har jag haft blandande känslor inför.

För saken är den att jag förlorade min älskade pappa för 16 år sedan, när han var 56 år.
Och nu är Mr C där, kämpar också med sin cancer men under helt andra förutsättningar än vad min pappa hade.

Just därför har jag haft smått ångest inför den här dagen, men nu när vi är här, så vet jag precis vad pappa hade velat.
Tina hade han sagt
-Fira, lev och njut av livets goda, för just det var han en mästare på.

För det är väl egentligen det livet handlar om.
Att bevara dem som inte längre finns med oss i våra hjärtan och ta med dem i våra tankar när vi fira allt som går att fira.
Livet är här och nu och det gäller att ta vara på varje sekund, skratta, älska och inte vara bitter.

Så med pappa i tankarna tänker jag fira Mr C med hela mitt hjärta, ge honom all min kärlek och uppmärksamhet, ta vara på dagen och alla andra dagar framöver.

Fördelen med att vakna tidigt är att jag på så sätt kan smyga upp och förbereda en mysig födelsedagsfrukost.

Först ut i nattlinne och morgonrufs och knipsa av några drömmiga syrener från trädgården.

På med linneduken och sen plocka fram diverse porslin och saker

Kaffekannan är laddad och det sprider sig en doftslöja av syren och nybakade croissanter i huset

Sådär, allt Mr C älskar såklart, croissanter, grädde och jordgubbar bland annat.

Dags att väcka födelsedagsmannen med skönsång och en riktig smällkyss.

Nyvaken och söt

Det här älskar Mr C som det kak och tårtmonster han är.

Jag hade tänkt överraska med ett litet äventyr idag.
Men som läget är med tråkvirus så tror jag vi får styra om en smula, hur som helst, bara vi är tillsammans så blir allt bra ändå.

Ha en strålande fin dag vänner och ta hand om er!

Kramisar
T

 

 

LIKNANDE INLÄGG

8 kommentarer

Ulrica 14 maj, 2020 - 11:02

Vad fint skrivet, hälsa och gratta födelsedagsbarnet och jag önskar er den bästa dagen. Varma kramar till er båda.

Svar
Home2Tiny 15 maj, 2020 - 08:34

Mr C hälsar och tackar. Vi hade en härlig dag tillsammans och kväll med killarna. Stor kram vännen och ha en mysig dag. Tina

Svar
Monica 14 maj, 2020 - 15:40

Hej ni båda ! Stort grattis till Mr C! Så underbar födelsedagsfrukost.Blir så berörd över er fina kärlek. Håller med dig att vi ska leva här o nu. Ha en härlig helg!Varma kramar/ Monica🎂🍓🍾

Svar
Home2Tiny 15 maj, 2020 - 08:36

Mr C hälsar och tackar. Så viktigt att uppskatta det man ha och njuta av livets goda så mycket man kan. Stor kram från oss och ha en härlig dag vännen. Tina

Svar
Helene 15 maj, 2020 - 13:47

Så fin och god frukost han fick på sin stora dag😊
Finns inget bättre än att få känna sig ompysslad och älskad❤️
Känner så igen mig i det du skrev om din far och din rädsla…
Önskar er en fin helg❤️

Svar
Home2Tiny 16 maj, 2020 - 07:11

Tack Helene, den blev väldans uppskattad. Ja det har varit tufft inför den här dagen, den där tanken att min Mr C är lika gammal som min pappa var när han så tragiskt gick bort, har varit jobbig att handskas med. Men jag jobbar med den ångesten och lever så mycket jag kan här och nu och är tacksam för varje dag vi får tillsammans. Stor kram till dig. Tina

Svar
Stella 20 maj, 2020 - 08:02

Sorry that I missed this post…….so, a belated happy birthday 😉 and nice to see that you where spoiled , LOL !!!!!

Svar
Home2Tiny 21 maj, 2020 - 08:44

Thank you so much and have a lovely day. Tina

Svar

Kommentera

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Translate »