Det blev en liten bloggpaus
Kanske exakt vad jag behövde också.
Att ta ett steg tillbaka, reflektera och fundera på vad det är jag (vi) vill med mina(våra) sociala kanaler.
Det är så lätt att fortsätta i gamla hjulspår och låta allt gå på rutin, men så vill inte jag ha det, jag vill alltid utvecklas, hitta nya vägar och försöka inspirera än mer.
Så jag har känt att jag stått lite i ett vägskäl, antingen satsa eller tacka för mig.
Efter noga övervägande har vi bestämt att fortsätta med bloggen och förhoppningsvis lägga in ytterligare en växel, därav ett nytt bloggutseende bland annat.
Mr C som absolut inte har någon som helst utbildning i webbdesign har verkligen gjort ett hästajobb och vi är så nöjda med vårt nya blogghem.
Nu ska vi börja inreda den med nya, inspirerande material också.
Jag tänker återkomma i ett annat inlägg om allt detta, om vad detta innebär och vad som är nytt här inne, men just nu är det såklart mycket mer än en “enkel” bloggflytt som surrar i huvudet.
För jag vaknade inte lika fredagstaggad som i vanliga fall, med tanke på allt som händer i världen just nu.
Själv tillhör jag riskgruppen och håller mig därmed hemma så mycket som möjligt.
Jag är inte direkt orolig för min egen del, men inser, att med den utveckling som sker just nu kan komma att skapa förskräckliga konsekvenser för samhället.
Som i alla krissituationer tror jag på att behålla lugnet och låta det sunda förnuftet råda.
Piska upp stämningen, som kvällstidningar gärna gör, är inte bra för någon, tvärtom, det skapar bara hysteri och panik som ingen tjänar på.
Att ha respekt för varandra och följa de instruktioner som sjukvården och myndigheter gått ut med angående Coronaviruset kommer man långt med.
Så istället för att dansa loss på Dannys show blir det en lugn hemmahelg med god mat och dryck.
Mitt motto är alltid att göra det bästa av situationen och njuta av livet här och nu.
Ha en fin dag vänner och ta hand om er!
Kramisar
T
2 kommentarer
Håller med, det har gått hysteri i det här med C-viruset. De som är paniskt rädda för att drabbas far verkligen så
illa av att läsa allt som kablas ut. Varför skrämma halvt ihjäl människor på det hemska sätt som det görs? Det
skulle var åtalbart. Själv tillhör jag riskgruppen, bor i en mindre stad vilket är en lättnad i sig, men är inte säker ändå
att jag inte kan drabbas. Varje gång jag varit och handlat håller jag inte i själva handtaget på kundvagnen, utan vid
sidan av, inbillar mig att det kanske hjälper en aning.
Håller mig också mer hemma nu, allt för att i mesta mån undvika eländet. Men, om de som sprider skräck i det här
kunde beter sig på ett mer humant sätt gentemot människor, skulle säkert många mår så mycket bättre, samt kunna
hantera detta virus på ett helt annat sätt. Jag är inte lättskrämd, mitt sunda förnuft råder i alla avseenden.
Önskar er en trevlig och fin helg! 🙂
I krissituationer visar tyvärr många gånger människan sitt sanna jag….. Jag hoppas alla tar sitt förnuft till fånga och behåller lugnet. Stor kram och ha den bästa starten på veckan. Tina