Bland pion, vallmo och syren, svensk sommar när den är som bäst

av Home2Tiny

Inlägget innehåller reklamlänk till Ellos

Våren är här

Ja det måste jag nog få säga när Forsythian blommar, syrenen knoppar och Mr C har klippt gräset.

Som ni vet har vi en hel del planer för både trädgården och balkongen i år och det riktigt kliar i fingrarna att ta tag i de här projekten.

Idag och några dagar framåt ser det riktigt lovande ut vädermässigt, så tanken är att vi ska börja lite försiktigt med både det ena och det andra.

Tog fram några bilder från förra året som förhoppningsvis kan få oss att tänka på allt det där underbara som ligger där framme och väntar på oss.
Själv får jag ett sådant vår och sommarpirr när jag ser dem.

Balkonghäng, hur mysigt på en skala liksom.
Här sitter vi ofta och ser solen går ner i horisonten, en rogivande plats att bara vara på.

Ska bli så kul att försöka fixa till en riktig liten oas till oss här på ovanvåningen.

Cafébord hittar du hos Ellos HÄR

Som sagt, syrenen har redan fullt med knoppar och tänk att få fylla vaserna med maffiga buketter direkt hämtade från trädgården.

Det om något är verkligen vardagslyx för mig.

Vallmoförälskelsen går inte över utan jag vill ha ett helt hav av denna magiskt vackra blomma.

De som är näst intill svarta i färgen är mina favoriter.

Och vem vill inte gå barbent med ett glas iskallt rosé i handen.

Jordgubbstårta, i skuggan under björken, det är väl ändå svensk sommar på högsta nivå.

Jag hoppas så på ett riktigt pionår.

Redan nu sträcker sig pionerna sig mot solen, så de är på väg och om några månader kan jag plocka och njuta av denna sagolikt vackra blomma med sin berusande doft (doftpion).

Visst har vi mycket att se fram emot, det har bara börjat och varje dag är som en skimrande gåva.

Ha en underbar dag vänner!

Kramisar
T

LIKNANDE INLÄGG

3 kommentarer

Carina 20 mars, 2020 - 20:14

Åh dessa underbara pioner!! <3 Jag har alltid haft det i mina trädgårdar förutom i Åre och här jag bor nu ( haha så det låter , men ja jag har flyttat och byggt så jag vet inte vad 😉 ) Vallmo har jag aldrig haft men blir förtjust i dina mörkt mörkt röda nästan svarta?
Du kanske ska sälja fröer 😉 Vill ha

Kram till er och ha en fantastisk helg!

Svar
Home2Tiny 22 mars, 2020 - 08:48

Hej Carina. Jag har fullt med fröer från våra vallmo, saken är den att jag inte vet vilka som är vilka. Vill du chansa skickar jag gärna ett gäng till dig, gratis såklart. Maila mig bara din adress i såfall på home2tiny@gmail.com. Ha en härlig dag. Stor kram Tina

Svar
Carina 22 mars, 2020 - 09:11

Men du är för söt! <3 Jag har svarat dig på instagram.
Stor kram och tack!

Svar

Kommentera

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Translate »