Stämningsfullt…..
Många längtar efter att börja julpynta men tycker att det är lite väl tidigt… och jag håller fullkomligt med…… när det gäller vissa saker, som tomtar till exempel…de får under inga omständigheter komma upp förrän i december i vårt hus…om jag nu har några när jag tänker efter, ha, ha… (jag har ju visserligen min hustomte, men han lullar ju omkring här året runt…)
Men det finns mycket annat som man kan börja smyga in med i inredningen, sådant som inte skriker -JUL men som ändå ger den där första känslan av vad som komma skall….
Små granar till exempel, de tillsammans med levande ljus och kanske någon ljusslinga ger genast en varmt intryck och förmedlar en mysig stämning.
Och de behöver inte bara stå i krukor….
Här har jag puttat ner en rumsgran och en tall i vaser och lagt mossa omkring, enkelt men så effektfullt.
Längst ner i inlägget tipsar jag om snygga vaser som passar perfekt ha en en gran i.
Naturmaterial är alltid en stämningshöjare enligt mig…men visst…. kanske än mer när vi närma oss jul.
Visst skulle jag kunnat hängt något pynt i tallen och granen, men det väntar jag lite med så får jag bara den där vinterkänslan jag är ute efter just nu.
Det bästa med de här små rumsgranarna och tallarna är att de passar in överallt, oavsett hur du bor eller hur ditt hem är inrett.
Trähuset som jag köpte hos Artilleriet för några år sedan är ett sådant pynt som jag tycker kan få komma fram redan nu.
Likaså doftljuset snö, inga typiska julpynt men som ger en skön feeling.
Snö doftljus i tre olika storlekar hittar du HÄR
Så lite såhär hemma hos oss just nu….inte julpyntat men vinterpyntat…..
Ha en mysig dag vänner!
Kramisar
T
Omaggio vas från Kähler är så himla snygg, speciellt den HÄR i silver som dessutom är på rea
En vas som står på min önskelista…. Alvar Aaltos Collection vas 22 i vitt hittar du HÄR
Snygga ball vasen från Cooee i sand hittar du på 25% rea HÄR
Vas i svart med ett mjukt formspråk och en robust känsla hittar du HÄR
Elegant svart vas hittar du HÄR
Handgjord vas i stengods i ljuvliga färger hittar du HÄR
Vit vas i stengods, design Ernst hittar du HÄR
Grymt snygg vas på40 % rea hittar du HÄR
Vas i munblåst glas hittar du HÄR
Stilren vas i serien Bernadotte från Georg Jensen. Du hittar den HÄR
Hög vas med bubblor. Du hittar den HÄR
Mönstrad vas i keramik. Du hittar den HÄR
2 kommentarer
Hej
Å va fint. Finfina bilder som vanligt. Jättefint trähus passar bra där. Väldigt inspirerande att följa dig och dina fina tips fram till jul. (Och annars också)
Kram annagretawi
Hej AnnaGreta. Blir så himla glad för dina ord, tack snälla. Stor kram och ha en strålande fin helg. Tina