Grått, regnigt och isiga vindar, nope jag tänker inte sticka ut näsan i första taget…
Men i stället för att deppa ihop över en sådan världslig sak, lättar vi upp stämningen betydligt genom att bjuda på härliga våroutfits och inspiration som Mr Sea foto har tagit i samarbete med Klädkammarn i Laholm.I vår tycker jag vi ska vara modiga hela högen, släppa det där säkra kortet svart/vitt och tänka utanför boxen.
Våga mer färg, experimentera med djärva mönster och ösa på med accessoarer.
Vi ska omkring som levande regnbågar och stråla ikapp med solen, för håll med mig, visst blir man glad av färg och mönster…..
Visst här har jag i grunden svart, men byxorna från CAMBIO har ett fantastiskt färgstarkt och kaxigt mönster som jag matchar med röda stopp-ljus-klackisar.
Överdelen från danska Gustav är lugnare i sin framtoning men är elegant och har ett tjusigt snitt med volangärmar.
Snyggt också med de guldiga detaljerna, I like…..
De maffiga accessoarerna i guld och svart från Lily & Rose ger den där extra touchen av glamour…
En outfit att ta på sig när det väntas rosé med väninnorna…..
Mr C är vårklädd i snygg och mycket användbar vaxad jacka från Solid, som jag tycker bara är så jädrans snygg.
Ett fasligt bra pris har den också, ett riktigt bra köp till mannen med andra ord.
Till jackan är det fräscht med en mönstrad t-shirt, denna är från Gabba och ett par välsittande byxor.
De här från Blue de Gênes, vet jag att Mr C föll som en fura för så ytterligare ett superköp till mannen.
Små saker som en skinndetalj gör det där extra på en byxa…
Alltså det här setet, himmel och pannkaka vad jag bara älskar det.
Färgerna, mönstret, kvalitén, passformen, designen ja allt är bara topp.
Setet kommer från Derhy och kan vara bland det skönaste jag har haft på mig.
Känns hela setet lite för vågat, är det supersnyggt att bara ha byxorna till en rosa eller orange blus och toppen hade jag matchat till ett par slitna vita eller “vanliga” blåjeans.
Och sen glömmer vi inte sockorna i skorna girls….
För visst sätter de en häftig prägel på hela looken.
Alla kläder hittar ni hos Klädkammar´n i Laholm.
De har inte någon webbutik, men för dig som blir
superintresserad av något vi visar, så är det bara att slänga iväg ett
mail till info@kladkammarn.nu så får du info om priser, frakt och allt annat som du vill veta, bra va.
Kika också gärna in på deras Facebookssida där hittar du en hel massa info och bilder. Klädkammarn´s sida hittar du HÄR
Sen för dig som har möjlighet är mitt tips att åka förbi den fysiska butiken i Laholm, där hittar du hur mycket snyggt som helst och världens gulligaste personal.
Så vad tror ni?
Vågar vi mer färg och mönster 2018?
Jag ska i alla fall gå utanför min comfort zone och vara betydligt mer djärv när det gäller kulörer och mönster.
Ha en underbar dag vänner!
Kramisar
T o Mr C
3 kommentarer
Mycket snygga plagg. Härligt med färger och vackra mönster.
Kram Carin
Jättefina kläder och färger, men jag är en sådan dr fegis som inte vågar ha starka färgglada kläder på mig, håller mig till basfärgerna. Kram Eva
Härlig inspiration ni bjuder på båda två! Färg gör en verkligen glad. Själv beställde jag en gul t-shirt häromdagen:)
Kram