1,1K
Det här är en favoritdukning
En elegant men egentligen väldans enkel sådan. En vit duk, massor av ljus och såklart ett stort fång av frasiga tulpaner, ja sen är det ju såklart linneservetterna, de kanske inte är de allra lättaste att vika, men enligt Mr C som får ta åt sig äran av den aktiviteten påstår att det inte alls är särskilt avancerat att få till.Ja jag ger mig inte på det i alla fall…….
(kanske kan fjäska för honom att göra en film om hur han gör, skulle det vara något tycker ni?)
Hur som haver tycker jag att det här en dukning som passar alldeles förträffligt till advent.
Gästerna får slå sig ner vid ett bord som känns både lyxig och varmt välkomnande men andas ändå en knastrig vinter tack vare allt det vita.
Här kan man sitta länge, njuta av livets goda och planera inför julens alla festligheter.
Vitvinglas i 2-pack Essence från Iittala hittar du HÄR
och i 4-pack HÄR
Dricksglas från Svenskt Tenn (finns även med guldkant) hittar du HÄR
Bordstablett från Ikea hittar du HÄRAlvar Aalto vas Klar hittar du HÄRLjuslykta Kivi från Iittala hittar du HÄR
och i 4-pack HÄR
Dricksglas från Svenskt Tenn (finns även med guldkant) hittar du HÄR
Bordstablett från Ikea hittar du HÄRAlvar Aalto vas Klar hittar du HÄRLjuslykta Kivi från Iittala hittar du HÄR
Linneservetter gamla
Tallrikar gåva
Nu ska jag ta en second breakfast med Mr C sen ska vi ut och fixa några ärenden.
Ha en mysig dag vänner!
Kramisar
T
7 kommentarer
Enkel och fräsch dukning ;).Alltid fint !
Mulet här idag riktigt ruggigt väder med underkylt duggregn (kan det bli värre ?)men vi ska ändå ta en sväng till landet och kanske se ut en gran som vi ska ha på bron till julen !
Ha en fin lördag nu !
Kramis
Tack snälla. Idag har vi en riktigt frostig och fin vinterdag. Ha en härlig start på veckan. Kram Tina
Enkelt och snyggt! Så ska det se ut 🙂
Ha en skön lördag nu…
Höstkram från Titti
Tack söta Titti. Ha en härlig start på veckan. Kram Tina
Alltid så fint 🙂
Trevlig kväll.
Kram Pia
Tack snälla Pia. Ha en härlig start på veckan. Kram Tina
Åh så snyggt, fräscht och krispigt. Jag tycker jättemycket om vitt och skulle gärna ha det hemma också, men jag får liksom inte till det utan hamnar "alltid" tillbaka i det lite "murrigare":). Haha, vilka problem man kan ha:).
Kram på dig