Kitschig och en aningens fulsnygg

av Home2Tiny
Ja inte vet jag vad som flög i mig när den här kitschiga saken fick följa med hem
Inte min stil på något sätt och jag kan lova att jag under typ två veckors tid har flyttat den fram och tillbaka, skakat på huvudet och hummat.

Men så tycker jag ändå att den är fulsnygg på något sätt och vill liksom inte riktigt släppa taget om den…..än….., kan kanske bero på att jag fortfarande har de där orden i bakhuvudet som jag läste inne hos någon (kommer bara inte ihåg vem) att man ska tillsätta det där oväntade i sin inredning, det som kan få ett rum att bli betydligt mer spännande och så mycket mer personligare.

Nu kan jag väl inte påstå att det blev någon revolutionerande wow-känsla i vardagsrummet bara för att den här hästen galopperade in, men visst, den gör något med rummet, den får mig att småle när jag ser den och visst får den det svartvita och hårda att mjukna en smula.

Så vi får väl se om jag är en aningens wild and crazy och låter kitschigheten stanna eller om den travar ut lika fort som den kom in………..

Kitschig karusellhäst köpt i butik i Höganäs
Ljuslykta som jag för tillfället använder som kruka hittar du HÄR 
Doftljus hittar du HÄR 
 

Trodde jag skulle kunna ta en liten promenix idag, men den där blåsten alltså, grrrrr, nope det får bli en fixardag inne istället.

Vad hittar du på?

Ha en toppendag vänner!

Kramisar
T

LIKNANDE INLÄGG

15 kommentarer

Fru Eriksson 7 februari, 2016 - 09:14

Den va ju lite cool hihi ♥ …
/Kram pårej

Svar
Sabelhagens Olivlund 7 februari, 2016 - 09:26

Snygg! Jag tycker den passar jättebra in hos dig där på skänken. Så jag säger behåll:) Men jag förstår dig samtidigt den får galoppera tillbaka:)
Kram Maria

Svar
HönaPöna 7 februari, 2016 - 10:08

Jag gillar den… om än inte helt lättplacerad.
hoppas att han får stanna ett tag!
Fin söndag till dej!

Svar
Hem ljuva hem 7 februari, 2016 - 10:16

Den var ju hur cool som helst. Tycker den passar bra där. Varför inte, en karusell-zebra flyter bra in i ert svartvita hem. Kraaam pia

Svar
Jeanette 7 februari, 2016 - 10:28

Den skiljer sig ju helt klart från resten av er inredning, men den är kul! Kram J

Svar
Helenas enkla vardag 7 februari, 2016 - 11:38

Tycker den var urläcker och den skiljer sig absolut, men på ett bra sätt. Kram Helena

Svar
House and Garden by Bia 7 februari, 2016 - 11:57

Låt den "galoppera" runt lite hemma, så ska du se att du hittar en bra plats åt den ;))
Tycker den var cool !
Kram

Svar
Ekenäsliv 7 februari, 2016 - 12:21

Heeej vännen!
Det gillar jag, det är oväntade… Det som man liksom inte förväntar sig.
Å jag gillar hästen!
Som min lilla apa;-)
Jag kurerar mig idag… Något bara flöööög på mig igår 🙁 Fick ställa in middagen i sista minut liksom.
Ha en fin söndag vännen!
Kramar Anna

Svar
Lisa 7 februari, 2016 - 12:24

Kul att se, jag tänkte precis som du för några år sedan 😀 nu finns den på vinden men nu blev jag inspirerad att ta ner den igen. Den är ju jätteläcker!
Kram

Svar
Lena - gott för själen 7 februari, 2016 - 15:30

Den var ju hur knas-fin som helst ju! Den måste få stanna! Det tillför så mycket med såna där knäppa saker tycker jag.

Ha en fin söndagkväll!

Kram Lena

Svar
Mamma C 7 februari, 2016 - 16:06

Den gillade jag, alltid kul när något sticker ut lite extra så där. Inte hänt så värst mycket idag. Förutom besök hos mamma och sedan ett besök på lasarettet.
Kram Mamma C

Svar
Maria Kontorsråttan 7 februari, 2016 - 18:58

Den var kanoncool, tycker jag. Låt den stanna. Alltid kul med något som sticker ut.
Kram
Maria

Svar
No34 7 februari, 2016 - 19:35

Den var superhäftig, behåll den – absolut!!
Stor veckohandling, umgåtts med nära & kära har söndagen fyllts med <3
Ha det gott, kära Tina
Söndagskram från Kate

Svar
Flower of Fame 7 februari, 2016 - 20:01

Riktigt kitchig. Gillar den. Klart den hittar en bra plats hos dig. Ha en fin kväll Kram Pernilla

Svar
pillan 8 februari, 2016 - 14:16

Älskar den!! Underbar ju 😉

Kram P

Svar

Kommentera

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Translate »