513
Dagens sällskap har varit
Världens mjukaste och skönaste sjal, massor med tända ljus, kaffe i överflöd och en fantastisk bok om ABBA.
Snällaste svärmor kom förbi med den och har man som jag varit ett stort ABBA-fan sen barnsben så kan man ju lugnt säga att lyckan var total.
Har ju liksom varit Frida ett antal gånger när jag då, för en si sådär 40 år sen stod framför spegeln med en osynlig mick i handen och mimade till “Mamma Mia” för glatta livet.
Sen är det inte den lilla boken om jag säger så, 400 sidor och hur mycket bilder som helst så mig gör det inget att det är grått, regnigt och trist ute för här inne är det glitter, glamour och riktig discofeeling…..
Sämre kan man ju ha det en måndag..
HÄR hittar du sjalen
Fårskinn hittar du hos RUTHiga EMMA
Nu ska jag krypa under täcket och kika vidare i boken.
Ha en mysig kväll vänner!
Kramisar
T
7 kommentarer
Ja snälla nån vad man har velat vara Frida!!! Gjorde glittriga scenkläder i form av lakan med paljetter på. Vilken rolig bok, den blir ju verkligen ett haleluja moment!!
Kram Helena
Haha vi bråkade alltid om att vara Agneta……blond du vet haha. Kram Anette
Här är en till som alltid var Frida, och alla andra ville vara Agneta. 🙂 Den boken hade mer än gärna fått flytta in hos mig, nostalgiminnen. 🙂 Kramizz Laila
Jag fick alltid vara Benny!! Gick in för rollen… roliga tider!
KRAM Anna
Så himla fina bilder, älskar bild nr 2! Ljuset är magiskt ❥
Haha, ja nog har man stått framför en spegel med hopprepsmick många gånger! Men om du är sånt fan så måste du ju besöka ABBA-museet, om du inte gjort det. Välj gärna audiotour och få flera berättelser direkt i öronen av abborna. Vi var där i somras och blev mycket glatt överraskade. Har för mig att det stod att 1,5-2 timmar brukar vara lagom. Vi var där i två timmar och hade kunnat gå mycket längre.
Kram Lena
Oh! ABBA. Det var också min favorit . Har dansat och sjungit som bara den med deras skivor. Sån nostalgi. Så fint du gjort i ditt vardagsrum. Ha en fin dag Kram Pernilla