I köket just nu (2015)

av Home2Tiny
Godmorgon och välkomna in i mitt kök
Svarta husets hjärta och där jag eller rättare sagt vi spenderar mycket av vår tid hemma.
Älskar att laga mat här och speciellt om jag får sällskap av någon av killarna där vid köksön.
Har nog skrivit det innan men skriver det igen, att ha en stor granitskiva i köket är ett av de bästa besluten vi tagit i vår renovering av huset, den är hur tålig som helst och bästa bakbordet.
Haystolarna som flyttade in i början på året är jag toknöjd med och här sitter jag själv ofta och ta en kopp kaffe, skriver matlistor och planerar.
Själva stommen som granitskivan vilar på är av gammalt tegel som Mr C för många herrans år sen murade upp. Under många år var den i original men så fick jag ett ryck såklart och målade den vit och det har jag inte ångrat en sekund.
Såklart finns det saker jag skulle vilja ändra på och göra nytt, men i det stora hela är jag rätt så nöjd med mitt kök, jag trivs här i svarta husets mittpunkt.
Haystolarna hittar du HÄR
 Ljusstake köpt förra året på Öland hos Paradisverkstaden
Ljusslinga och handduk från Lovely Linen  från RUTHiga EMMA
Kaffekopp Rif design
Anteckningsbok från Ikea 
 Och nej jag har inte blivit tokig som redan har pepparkakor….. kunde liksom inte låta bli att köpa hem ett gäng och vi är ju faktiskt snart där, när årets glögg ska provsmakas och då måste det vara peppisar till, i alla fall enligt Mr C.
Galet goda till kaffet rombollar, du hittar receptet HÄR

Nu ska jag till sjukhuset och efter det fixa några ärenden.Ha den bästa dagen vänner!

Kramisar
T

LIKNANDE INLÄGG

9 kommentarer

Kakaobönan 15 oktober, 2015 - 06:49

Ser fint och inbjudande ut ditt kök!
Jag har också köpt en burk pepparkakor, från Arbrå Ångbageri, så goda och så fin burk. Årets burk i guld är jättefin!
Lycka till på sjukhuset!
Kram Pia

Svar
Maria Kontorsråttan 15 oktober, 2015 - 07:38

Så underbart fint kök och så många fina detaljer.
Kram
Maria

Svar
MårsArt 15 oktober, 2015 - 08:56

Du har så fint och smakfullt(i dubbel bemärkelse…) i ditt hus och recepten är ju nästan FÖR bra! Jag blir sugen på att använda de flesta av dem. Pepparkakor och jul har jag levt med ett tag. Målar till min utställning i november och där blir det bl.a lite julinspirerat…Brukar titta in på din blogg men har aldrig kommenterat. Hoppas du får en trevlig helg!
Kram
Agneta

Svar
Kia 15 oktober, 2015 - 11:26

Ljust och fint! Det börjar bli dags att fixa vårt kök. Jag sa för länge sen att när vi bott här 10 år så ska köket få sig en omgång. Till mannens fasa har vi haft huset i 10 år nästa år! 🙂 Jag har storslagna planer….

Ha en bra dag!
Kram Kia

Svar
Sallys hus 15 oktober, 2015 - 11:30

Heeeeej vännen!
Vill se meeeeer av ditt fina fina kök och ååå vad gärna jag hade velat sitta där på en stol o fnissat åt dig när du kastar kakor omkring dig..;)
Å jag har samma dilemma som du….vad tusan ska man ta på sig….pjuuuh…iiiiiingen aning….
får nog bestämma nåt i natt typ…haha…
Kram min vän så ses vi i morgon!

(va härligt det var att få skriva i morgon..;)

Svar
Annika 15 oktober, 2015 - 13:29

Så fint kök ni har, precis som hela ert hus. Verkligen snyggt och hemtrevligt! Ha så trevligt i helgen nu. Kram Annika

Svar
Villa Freja 15 oktober, 2015 - 14:40

Vilket fint, fint kök. Påminner lite om det vi håller på att renovera här … men ditt är inrett och klart. Kram.

Svar
House and Garden by Bia 15 oktober, 2015 - 16:05

Så fräscht kök ni har ;))……….köpte med mej en bukett flerfärgade rosor idag…känns så fint inför helgen ;)..men jag har dom inte i köket,hihi…utan på matbordet i vardagsrummet…där blev dom bra ;))
Kram bia

Svar
Lena - gott för själen 16 oktober, 2015 - 04:57

Himlans snyggt! Stilrent, men ändå ombonat!

Kram Lena

Svar

Kommentera

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Translate »