Jag måste haft en förkärlek för både silver och guldramar, färgstarka historier och en hel del båtar (frågor på det) men hm, kanske inte riktigt min grej just nu.
För flera år sen köpte jag ett konsttryck av Sara som står bakom Smäm. En tavla som jag förälskade mig i direkt när jag såg den och den förälskelsen har inte lagt sig än, snarare tvärtom, jag tror minsann att den behöver en kompis, men oj vad svårt att välja för alla print är precis lika fina.
HÄR hittar du till Smäm och alla läckra tavlor.
Jag är ju ett stort fan av det grafiska och Ögon av konstnären Olle Eksell tycker jag hemskt mycket om.
HÄR hittar du en av Andy Warhols affischer, det finns fler på Moderna Museets webbshop
HÄR hittar du affischen Ögon
Inte mycket färg i de tavlorna jag vill ha på mina väggar, men visst är det läckert med de rosa läpparna.
HÄR hittar du affischen VOGUE
HÄR hittar du den svartvita tavlan
Så grymt snygga i all sin enkelhet
HÄR hittar du affischen Cocktail
HÄR hittar du affischen Fashion
Fy bubblan vad svårt, alla är precis lika fina och jag som är sååå velig.
Får fundera ett tag till innan jag bestämmer mig, de jag klickar hem ska ju stämma överens med våra egna bilder också.
Japp det var dagens första i-landsproblem, det andra är att min dator drog sin sista suck i eftermiddag, poff så dog den.
Om jag fick panik
Näääää inte alls, inte mer än att jag ringde till Mr C och vrålade i hans öra att nu minsann har alla bilder och gud vet vad försvunnit.
Och sen drog jag en ramsa som tack och lov inte Mr C hörde för jag hade ju liksom redan gjort honom halvt döv på ena örat.
Men jag är ju gift med MacGyver och fråga mig inte hur han har gjort, men han har räddat det mesta och en ny dator är redan på väg, pjuuu vilken pärs och nu har nog äntligen mitt blodtryck sjunkit till mer normala värden.
Jamen det var nog det hela för ikväll, hoppas du fick lite inspiration och kanske till och med känner för att byta ut något på väggarna.
Förresten är det ok att ta ett glas vin en måndagskväll jag tror absolut mina nerver är i behov av det efter den här dagen.
Kramisar
T
15 kommentarer
Vilka härliga tavlor, jag gillar allesammans :).
Vad skönt att mannen kunde rädda saker i din dator och att en ny är på intågande!!
Och jag hoppas att han mår bättre idag och inte blev mer sjuk.
KRAM
PS! Det är helt OK att ta ett glas på en måndag 🙂
Dataproblem KRÄVER vin skulle jag vilja säga! Vet inte hur många gånger jag skrikit högt då jag trott att bilder och annat försvinner all världens väg…då behöver man definitivt något att lugna nerverna med 😉 Kram Anna
Tack för tipset om bilderna. Yvonne i Gävle
Absolut ok att ta sig ett vinglas en måndag kväll, sitter själv som bÄst och smuttar på ett glas rött 😉 ååh ni har så himla vackert hem hittade nyligen din blogg, och nu måste jag kika in hit varje dag 🙂 ha de best! Kram linda
Supersnygga bilder allihop och ja det är knepigt det där…sånt man tror man ska ha på väggen för alltid åker plötsligt ner. Så plötsligt vill man ha det igen…
Ni har det så underbart fint och du reder ut det där ska du se..
Kram Katarina
och ja..klart du kan dricka vin en måndag..;)
Tur att det finns många MacGavyer som kan det där med datorer. Jag suckar och mannen trycker på några knappar. Så vips funkar det igen. Jag gillar Smäm. Köpte en bild till vår Johanna för något år sen. Så fina bilder och vilken service hon hade. Kram Anita
Såklart är det ok med vin en måndag, skål på dig!
Svart-vita tavlan med strumpbyxorna gillade jag, tittar fler gånger på den.
Kram J
Såklart är det det en måndag , tisdag ,onsdag ……vi har " nånstans är klockan tolv " som okej 🙂
Det där med paniken med datorer som dör brukar ju för det mesta gå att lösa om den inte körs över av bilen typ även om blodtrycket stiger rejält innan man har det i hamn .Vi har löst det med " dagliga " backuper eftersom jag inte " bara "har alla bilder utan även bokföring med 10 års arkivering .
Hade ett par mardrömsdagar mellan jul och nyår för några år sedan I N F Ö R årsbokslut , veckan efter när allt var återställt gick vi över till Mac med det viktigaste sparat .
Alla bilder backupas både på vanlig hårddisk och en speciell för mac så det som mot förmodan inte finns på bildström lagras där .Bilder kan man ju aldrig ersätta .
Ha en fortsatt mysig måndag , skål 🙂
Kram B
Här hemma är jag Fru tekniker eller så är det så att jag måste lösa situationen med en gång och min man inte är så noga 😉
Jag gillar Vogue bäst…
Ja ta du ett glas ikväll 😉
Kram Sandra
Ps jag vet inte hur så många mängder mandelmjöl blir tillsammans med mjölken, men du är så påhittig och testar dig fram så du löser det säkert 😉
Har en datorexpert i detta hus som jag skriker på ibland när jag inte kan lösa problemen själv. Mycket snygga motiv du hittat, inte lätt att välja. Och visst är det okej att ta ett glas vin på måndagskvällen.
Kram mamma c
<3<3 🙂
Det är helt ok, för det gjorde nämligen jag till middagen idag;)
Kul med alla tips, ska kolla in sidorna lite närmare. Förstår att du har svårt att välja, jag gillade verkligen allihop som du visade upp!
Kram Pernilla
Så jobbigt med datorhaveri! Tur Mac Gyver kunde rädda och fixa!
Jag är också väldigt färglös av mig när det gäller tavlor 😉 Gillar helst svart-vita foton.
Vin på en måndag, bestämmer man helt själv om det är okej eller inte! 😉 🙂
Kram/Maria
Vilken tur att bilderna gick att rädda.
Hej fina du ! Klart man kan ta ett glas vin en måndag kväll. Fina bilder du visar. Själv är du alltid lika snygg. Kram Inger