Nu får det vara slut på frosseriet

av Home2Tiny
Igår blev det en sen eftermiddagsfika
Vi var först och shoppade loss med lille F som nog fick en liten släng av påssjukan. 
Kul tycker jag såklart, men om någon påse fick följa med mig hem? Nope när lille F ansåg sig färdigkittad så var det liksom inte aktuellt att följa med mamsen till mina butiker, utan då var det raka spåret hem. 
Och det är helt ok för mig, jag kan kolla på kläder när som helst, roligast är det att jag fortfarande får följa med och vara smakråd när lille F ska shoppa kläder (kan ju i och för sig ha något med att mamsen betalar också, hm).
Kaffesugen var jag allt när jag kom hem, har ju en kaffegen som protesterar vilt om den inte blir tillfredsställd sådär vid halv tre-tresnåret. 
Sen är det alla julkakor som bör ätas upp inom det snaraste, även om det är hur smarrigt som helst får det vara någon måtta på frosseriet, helt ok under ledigheten men i vardagen får det bli något sundare vanor.
Så vi gjorde vårt bästa för att minska antalet i alla kakburkarna och kaffet drack vi ur våra muggar som tomten snällt nog hade lämnat till oss i våra julstrumpor på julaftons morgon.
Inte för jag vet hur han kan ha koll på att jag har önskat mig dem i åratal men han den skäggiga tycks veta allt……
Muggen Design letters av Arne Jacobsen hittar du HÄR
I dag blir det väldigt lugnt, Mr C har faktiskt lovat mig en kurs i Lightroom, med andra ord kanske det inte blir så lugnt för om jag känner mig rätt kommer det säkert ryka ur öronen av frustration när jag inte fattar allt med en gång. Tur att en av oss har ett väldigt stort tålamod och ett lugn som är svårt att rubba, tror knappt jag behöver tala om vem.
Ha en lugn och skön dag vänner!
Kramisar
T

LIKNANDE INLÄGG

22 kommentarer

Mamma C 6 januari, 2015 - 11:20

jättesnygga koppar som tomten lämnat i julstrumpan. Ja det är mycket som ska ätas upp av både kakor och godis som man har kvar.
Ha en bra tisdag.
Kram Mamma C

Svar
Stina I Söder 6 januari, 2015 - 12:03

Vilka fina muggar! Spännande med en liten kurs på hemmaplan. Kram Stina

Svar
Anonym 6 januari, 2015 - 12:06

Vad är det för något ljusgrått lite omlott som du har på dig?!
Kram Från nyfiken i en strut

Svar
Home2Tiny 6 januari, 2015 - 21:35

Hej. Den gråa är egentligen en kofta som jag lagt omlott. Jag köpte den på MQ för något år sedan. Kram kram Tina

Svar
Kia 6 januari, 2015 - 14:07

Ska bli skönt att komma in i lite vardag! Ätit alldeles för mycket under dessa 2 veckor på semestern. God Bufé är farligt!

Ha en toppen dag!
Kram Kia

Svar
Helén i Vilrummet 6 januari, 2015 - 15:50

Det finns både det ena och det andra kvar i de där kakburkarna. Jag kämpar också febrilt med att tömma dem. Snart blir det bättre och nyttigare saker i burkarna.
Kram Helén

Svar
Jeanette 6 januari, 2015 - 16:04

Vilka fina muggar. Är de utan öron?
Mr C hade tydligen mer kakor kvar än dig i juleburkarna 😉 Kram J

Svar
mina finaste. 6 januari, 2015 - 16:17

Himla fina muggar! Har dock köpstopp på saker som ska in i köksskåpen. Sambon säger nej!!

Svar
Inredning och Guldkanter 6 januari, 2015 - 18:08

Ja nu får det vara slut på kakätandet:) här också. Hoppas du får en släng av påssjukan en annan dag 🙂 kram Pernilla

Svar
anettan 6 januari, 2015 - 18:19

Jamen vilket frossande, jag tror jag blivit beroende……usch och fy inte bra. Kram Anette

Svar
åse 6 januari, 2015 - 18:30

Super fina muggar, han har god smak tomten. Kul med LR, där kan man trixa och fixa massor med sina bilder. Kram Åse

Svar
svart vitt och rött 6 januari, 2015 - 19:35

Härliga bilder du bjuder på! Här har det frossats ordentligt så nu känner jag samma som du… dax att ta tag i det! Påssjuka är kul 🙂 Ha en go kväll!

Svar
Susanne 6 januari, 2015 - 20:10

Ska bli skönt att ´börja arbeta så att det blir mindre frosseri.. Behöver verkligen ta tag i min ätande och träning.

Svar
Hemma på Sjuan 6 januari, 2015 - 20:17

Ja verkligen, här har det blivit för mycket sött! Men det ser inte ut som att ditt frosseri är så stort 😉 Fina muggar, en sån finns här hemma också. Kram Suss

Svar
Anna 6 januari, 2015 - 20:35

Japp nu är det nya tider! På lördag ska jag också gå en kurs i Lightroom , ska bli sååå kul och äntligen , äntligen kan jag kanske få lite ordning på alla bilder ! kram Anna

Svar
Sallys hus 6 januari, 2015 - 20:55

Hallå där!
Men å det där lät ju som en mysig shoppingtur.
Mammor som betalar är alltid de bästa..;)
Å så fina muggar och huuuaa….här har det också varit alldeles för mycket gott alldeles för länge nu. Dags för de nya sunda vanorna.
Så fint det blev med rullgardinerna och lycka till med soffletandet…;)
Haha..inte lätt det där…
Kram fina vännen!
Katarina

Svar
♥Linda♥ 6 januari, 2015 - 21:08

Fina muggar! Han har bra fingertoppskänsla tomten i dina trakter 😉
Jag trodde du redan redigerade dina bilder i typ PS eller liknande, de är ju så himlans fina och så otroligt fint ljus och fina färger i.
Börjar du också jobba i morgon? Ha det så bra i så fall, själv sitter jag här och bävar inför att behöva kliva ur sängen vid 06.00 i morgon. Shit, hur ska det gå?

Kram!

Svar
Godastunder-tokigaidéer 6 januari, 2015 - 21:28

Oj oj vad jag har läst och läst på din fina blogg ikväll. Gillar allt jag har sett och läst så helt klart jag kommer åter. Helt i mitt tycke och smak 🙂

God fortsättning
Kram Anna

Svar
Villa Ell 6 januari, 2015 - 22:17

Påssjuka är smittsamt 😉

Vilken fin present tomten kom med!
Hoppas tålamodet höll här
Hemma finns det också en med otroligt lugn o tålamod, ja inte är det jag!

Kram på dig
Sandra

Svar
Käthes Mode 7 januari, 2015 - 07:38

Jag har tröttnat på frosseriet nu! 🙂

Svar
Browneyedgirl 7 januari, 2015 - 08:03

Här är kakburkarna tömda så nu säger jag som du 🙂 Slut med frosseriet.
Hoppas du mår fint <3 kramen

Svar
Junitjej 7 januari, 2015 - 18:06

Så fina muggar!

Svar: Jag betalar oftast med kort, men vill alltid ha lite kontanter i plånboken.

Svar

Kommentera

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Translate »