Home Dagens outfitAtt vara förälskad

Att vara förälskad

by Home2Tiny
Home2tiny gör Malmö by night

Malmö by night

och jag måste säga att jag blir mer och mer förälskad i den här staden.
Den har verkligen allt en storstad kan erbjuda som schysst shopping, restauranger för alla smaker, mysig innerstad, trevliga människor och den där pulsen som gör att det känns att man befinner sig i en storstad.
En sak jag är glad över är att jag var smart nog att lämna pumpsen hemma, för ska ni till Malmö är det kilklack som gäller, här ligger nämligen kullersten mest överallt och för att undvika att fastna med klacken och falla som en fura, vilket man helst inte vill vara med om, är det bästa att hålla sig till kilklack eller ingen klack alls.



En restaurang vi gärna återkommer till när vi är i Malmö är Mosaik, en tapasrestaurang med fantastisk god mat, mysig miljö och trevlig personal.
Menyn är superb för alla såklart, men vi som inte äter kött och lchf  blir extra glada när det finns fler än typ två rätter att välja på, det är man liksom inte bortskämd med.
Så efter viss beslutsångest… beställde vi in tre smakfulla rätter var, allt från heta räkor till kikärtsbiffar, som fick oss för ett ögonblick att bara sitta tysta och njuta av allt det goda och
japp jag blev tokmätt!

HÄR hittar du mer info och vägbeskrivning till Mosaik


Idag ska vi återigen ge oss iväg mot Skåneland men mot Väla och Helsingborg.

 Lille F går ut nian i år och då ska man minsann ha kavaj och skjorta, så då får mamsen följa med och vara smakråd.
Så här kan jag inte sitta längre dags att åka…..igen.

Ha en skön söndag vänner!Kramisar
T

You may also like

28 comments

Enkel stil 18 maj, 2014 - 08:41

Fina bilder! Vi besökte en restaurang som ligger på Möllevångstorget med det fina namnet Plocke Pinn. Utsökt mat och bara några steg därifrån ligger Brygghuset. Det ligger i samma kvarter som Chokladfabriken Mazetti. Jag har fått tips om att det är värt att besöka ostbutiken. Tyvärr har det inte blivit av än. Bara ett litet tips. Kanske syns vi på Väla, är strax på väg dit. Kram Anita

Reply
Guldkryckan 18 maj, 2014 - 09:23

Gillar ju Malmö jag efter några besök där runt millennieskiftet en gång i tiden, sen dess har det inte blivit av att jag åkt dit…får väl se hur det blir till sommaren, frugan har sin bror där ju.

Ha ett skönt avslut på helgen nu, det ska jag 🙂

Reply
cecce 18 maj, 2014 - 09:24

Så ni har varit här?:-) Malmö är verkligen mysigt! En av mina favoritstäder som jag är glad att ha tillgång till:-)
Ser ut som om ni haft några fina dagar med firande. Härligt! Superfina foton också!

Hoppas ni får en skön och avkopplande söndag med!

Kram Cecce

Reply
Razzy 18 maj, 2014 - 10:51

Så härligt det ser ut, superfina foton

Kram Eva

Reply
Malin 18 maj, 2014 - 11:10

Så kul att ni har "gjort" Malmö!!! Maten ser vansinnigt god ut!! Och du äran snygg i din klänning!
Ha en fin söndag
Kram!

Reply
hemma hos lilla mej 18 maj, 2014 - 11:40

Så himla mysigt och underbara bilder .Hoppas att ni hittar något snyggt till sonen .Ha en skön söndag underbara du .Kramar Rita

Reply
Villa Freja 18 maj, 2014 - 12:59

Den där klänningen är ju en dröm. Kram.

Reply
Adela 18 maj, 2014 - 13:55

Snygga bilder på snygga dig:)
Yes, känner till det där med kullersten…halva lilla Eksjö är fullt av dem med, så kommer du hit gäller nooo high heeels,))

Kram
Adela

Reply
Suz 18 maj, 2014 - 14:06

Härliga bilder och du är ju så fin i klänningen! Härliga dagar ni hade här i Skåneland:)

Jag delar tyvärr inte er åsikt om Malmö, men det är kanske främst för att jag jobbade där under några år och tröttnade på vardagens stress och bilköer och då inte upplevde så mycket trevligheter. Men visst finns det både fina restauranger och helt ok shopping. Jag drar mig bara för att åka dit nu för tiden. Kul att läsa så positiva kommentarer.

Ha en fortsatt fin söndag! Hoppas ni hittade något fint till sonen.
Kram
Suz

Reply
M 18 maj, 2014 - 14:28

Happy to hear that you liked my hometown 🙂
Nästa gång ni är här så prova La Roche, galet goda tapas, ligger på en liten tvärgata till
Lilla Torg http://www.laroche.se
Kram

Reply
ella 18 maj, 2014 - 15:04

snygg klänning och färgen=)
hoppas du har en fin söndag=)

Reply
Åse 18 maj, 2014 - 15:05

Mosaik så mysigt ! Vilken galet snygg klänning du har jag säger bara wao. Kram Åse

Reply
Junitjej 18 maj, 2014 - 15:36

Maten ser god ut! Själv har jag aldrig varit i Malmö.

Reply
Villa Ell 18 maj, 2014 - 18:31

åååå jag älskar Tapas! Malmö är en mysig stad…
Hoppas det blev något snyggt till Lille F 🙂

Kram Sandra

Reply
anettan 18 maj, 2014 - 18:36

Jag gillar både Malmö och Helsingborg och även om vi bor relativt nära så är jag där ganska sällan. Fy vad jag kände mig trist nu då……Kram Anette

Reply
Kia 18 maj, 2014 - 18:47

Vet precis! Klackar och stenar ingen bra kombo. 🙂
Slutar 9:an gör M också och klänningen är klar bara skor kvar. Tiden går så fort bara och nästa vecka åker de på klassresa.

Ha en toppen vecka!
Kram Kia

Reply
Channal 18 maj, 2014 - 18:56

Jag har aldrig varit i Malmö. Vill gärna upptäcka den staden.

Läcker bild, den första…

Kram Anna

Reply
Catarina Alexandersson 18 maj, 2014 - 19:18

Fasen, nu ångrar jag att jag inte köpte den klänningen, provande den och tyckte den var såå fin! Men så kände jag att jag hade shoppat så mycket det senaste.. Fasen, den var ju ändå så billig =/

Fin du är, och Malmö är så härligt!

Kram kram

Reply
♥ Villa Tretton ♥ 18 maj, 2014 - 19:25

Älskar Malmö!!
Har min äldsta bror boende där så vi tillbringa mycket tid där, speciellt sommartid:)

Fin du är!
KRAM

Reply
Mamma C 18 maj, 2014 - 19:30

Woow, vilken klänning och fina bilder som vanligt. Hoppas ni hittade en kostym till grabben.
Kram Mamma c

Reply
Erikas Taktila stunder 18 maj, 2014 - 19:56

Gillar Helsingborg! En vacker stad att strosa och semestra runt i. Malmö har jag inte besökt så mycket men det lilla jag sett är det vackert även där.
Ljuvliga bilder du bjuder på.
Kram Erika

Reply
Vitae stilo 18 maj, 2014 - 20:13

Vilket underbart ställe! Ni verkar haft det toppen. Mysigt. Hoppas du får en fin vecka.

Kram
Helen

Reply
Hemma på Sjuan 18 maj, 2014 - 20:14

Så gott med tapas! Fina bilder och snygg klänning!
Hoppas det gick bra i jakten på kavaj. Här har det blivit ny kostym o skjorta till mellankillen som tar studenten. Kram Suss

Reply
No34 18 maj, 2014 - 20:15

Underbar klänning på en mycket vacker kvinna! Du klädde verkligen i grönt, vännen!
Vår härliga frukost på tu man hand blev inställd pga av att knoppen strejkade… men du om någon vet hur det är när den säger ifrån…
Söndagskram från Kate

Reply
Bara Sara 18 maj, 2014 - 20:18

Så mycket fint och så mycket gott och så vacker du är i den gröna klänningen!! Kram Sara

Reply
Susjos 18 maj, 2014 - 21:18

Blev glatt överraskad av Malmö förra året i maj, då jag ju var där på ESC!
Du i den där klänningen…ser ut som en drottning!!!!! Så vacker!!

Reply
dianasdrömmar 19 maj, 2014 - 04:28

Malmö är mysigt, underbar klänning kram Diana

Reply
Anonym 19 maj, 2014 - 06:04

Jag älskar också Malmö – en underbar stad. Vi brukar bo hos vänner i Limhamn, precis nere vid Ribban=underbart! Ska kolla upp den där restaurangen. Vi stannar en kväll/natt i Malmö på väg till Florida i sommar. Kram Mia
http://happyvardag.se/2014/05/18/matchat-vader/

Reply

Leave a Comment

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Translate »