626
Tack för er omtanke och värmande ord.
Har fortfarande värk och har inte fått sova så mycket som jag önskade. Därför blir det ett kort inlägg idag för hjärnan är något mosig och orden kommer inte lika lätt då.
För att pigga upp mig och lysa upp tillvaron något räddade jag några stackars rosa hyacinter från att bli slängda i affären, att de redan blommar spelar ingen roll för mig, jag tycker bara det är underbart att de sprider sin doft här i huset och så är de otroligt vackra även som snittblommor.
För att matcha de rosa hyacinterna dammade jag av en rosa skål från JellyBean som inte sett dagens ljus på ett tag.
Japp, lite färg kan behövas då och då, men känner jag mig rätt åker skålen tillbaka in på hyllan så fort hyacinterna blommat över och jag är åter tillbaka i min svartvita värld.
Har fortfarande värk och har inte fått sova så mycket som jag önskade. Därför blir det ett kort inlägg idag för hjärnan är något mosig och orden kommer inte lika lätt då.
För att pigga upp mig och lysa upp tillvaron något räddade jag några stackars rosa hyacinter från att bli slängda i affären, att de redan blommar spelar ingen roll för mig, jag tycker bara det är underbart att de sprider sin doft här i huset och så är de otroligt vackra även som snittblommor.
För att matcha de rosa hyacinterna dammade jag av en rosa skål från JellyBean som inte sett dagens ljus på ett tag.
Japp, lite färg kan behövas då och då, men känner jag mig rätt åker skålen tillbaka in på hyllan så fort hyacinterna blommat över och jag är åter tillbaka i min svartvita värld.
Ni är många som har frågat var jag köpt klänningen som jag bar på min födelsedag.
Den shoppade jag hos Vila förra året strax innan jul. Har försökt nosa upp den på nätet men har tyvärr inte lyckats, hoppas ni har bättre tur.
Ska försöka ge mig ut en liten sväng idag, behöver andas frisk luft och röra på mig, förhoppningsvis ger det mig en energikick.
Ha en toppenlördag vänner!
Kramisar
T
40 kommentarer
Rosa är ju sååå vårfräscht och jag blir ju riktigt sugen att städa ut julen här hemma också och in med lite vår 🙂
Hoppas du får vila och mår lite bättre snart!
Kram
/Vivvi
Stooor kram till dig fina du <3
Hoppas du ska må bättre snart!
Önskar dig en fin lördag
Kraam Susanne
Många kramar till dig kära bloggvän, hoppas att du mår bättre och får käna dig pigg snart.
Ha en fin helg //Jenny
Usch vad tråkigt det låter med värk Tina, hoppas det snart kommer att lätta. Jag ska också gå ut på en prommis idag, känner mig helt försoffad efter jul och nyår.
Som vanligt bjuder du på fina bilder här inne hos dig. Fint med färgklickar i inredningen 🙂
Många lördagskramizar aka
Tänk vad färg kan påverka vårt humör. 🙂 Jag har lånat en av dina bilder till bloggen. Din bild är mycket snyggare än Lindex. Självklart länkar jag hit. Kramar Anita
Hoppas du snart mår bättre. Rosa tillhör mina favoritfärger och det är en färg som verkligen nosar vår…..så härligt. Kram Anette
Åh vad härligt med rosa!
Krya på dig. Jag gillar Jelly Bean och här åker skålarna fram och tillbaka i skåpen.
Kram Stina
Så härligt med lite färg och som du säger det piggar upp I mörkret. Har inte varit så värst förtjust I rosa, visst hade jag en period i livet då mycket blev rosa men detvar länge sedan. Men så kom mina flickor och de blev så rosa oavsett om jag försökte att köpa annat. Om det inte var I rosa så ville de helt enkelt inte använda plagget, så jag gav upp. Nu har äldsta övergivit den värsta rosa fasen och gillar andra färger också. Men allt detta har gjort att det smittat av sig på mig och nu kommer jag på mig att köpa rosa saker och ibland kläder till mig själv. Så kan det gå!
Kram Anette
Åh vad tufft – hoppas du snart blir bättre!
Jättefint med lite rosa i tillvaron!
Ta hand om dig nu och håller tummarna för att värken ger med sig!
Kram Malin
Så svårt för dig & jag vet hur det är 🙁
Jättevacker Rosa Chock <3
/Styrkekramar Annmi
Hopas du mår bättre! Vilken superhärlig färgchock:) Kram
Vilken härlig färgklick i rosa. Hoppas du kom ut en liten runda och fick lite luft.
Ha en bra lördagskväll.
Kram Mamma C
Så fint med rosa, roligt med en liten färgklick 🙂
Hoppas du kryar på dig snart, en promenad piggar alltid upp.
Ta hand om dig !
Kram Pia
Underbart med rosa ! Hoppas att det blir en liten promenad ,känns ju alltid skönt efteråt .Massor av krya på dej kramar fina du .Kramar Rita.
Härliga bilder! Hoppas du får sova ordentligt inatt och att du mår bättre, kram!!
Åhhh dina fina bilder! Hoppas att du fått vila och känner dej lite bättre!
Ha en fin lördagskväll!
Kram Helena
Hyacinter är ju underbara!! Jag har köpt flera stycken i omgångar här hemma OCH i år har jag sparat alla lökar som jag ska plantera ut i trädgården tänkte jag.
Kram!
God fortsättning Tina!! Du är så fin i den blå nyårsklänningen, jättefin! Jobbigt att inte få sova och ha väl, det tar på om det håller på länge, jag vet. Hoppas du blir bättre snart!
Kramar från Ann-Louise
härliga bilder… funderar lite på rosa nu när jag snart fyller år och ska ha lite firande. Om man ska bryta av det svart/vita med en färg så är det ju en rätt shysst färg att köra på!
Ta hand om dej vännen!
Vilka underbara färger!! Är ingen "rosa person" egentligen, men hos andra är det jätteläckert! Och den rosa varianten luktar ju så gott 🙂
Kram på dig, och hoppas du får sova gott i natt!
/N
Hoppas du kom ut en sväng idag, friskt luft är gott om än man bara få ta några djupa andetag 🙂
Det rosa piggar allt upp i gråvädret, solen kikade fram idag en kortis men ändå den kikade fram!
Ha en fin kväll
Kram Sandra
Härligt jag älskar rosa!=)
Många kramar och soooov så gott i natt;)
Adela
Härlig med en färgklick! Hoppas du fick se några solstålar titta fram idag på promenaden.Det gör alltid susen! Ta hand om dig och hoppas du piggar på dig vännen..kramiz
Tufft läge med värk men du verkar ha en vilja av stål att göra det bästa av det och för det beundrar jag dig!! Och färgklicken – me like!! Kram Sara
Härligt med lite rosa igen efter allt rött, rosa är min favofärg 🙂 Ha en bra kväll och helg Karin
God fortsättning och GRATTIS i efterskott från den här slöpottan. Antingen har jag jobbat eller bara haft jullov:) Hyacinter är så fina och jag vill inte att julen ska vara över än. Hoppas du mår bättre snart!
Krya på dig kramar från mig
Mums, maten i inlägget innan såg supergod ut. Du har så himla härlig inspiration i allt – blir lycklig av att se dina bilder. Hyacinter doftar magiskt, men vi har valt bort dem då vår lille son har krupp. Tydligen är just hyacinter kan utlösa astma, allergi och kruppanfall.
Happy lördag sötnos
Kram Mia
http://happyvardag.se/2014/01/04/tempofyllt-lov/
Hihi kul att chocka läsarna (och familjen) ibland 🙂 Superfina bilder! Det rosa gjorde sig bra på bilderna må jag säga.
Vad fräscht med rosa! Hoppas du mår bättre nu. Ta hand om dig!
Kram
Åh, en sådan rosa skål skulle jag också vilja ha!
Det är så fräscht med rosa efter jul! Hoppas verkligen du mår bättre idag. Jag har också haft en konstig värk senaste veckorna. På nätterna värker mina knäskålar så bedrövligt, så jag knappt sover, men på dagarna är det mycket bättre. Jobbigt med värk om natten, när sömnen är så viktig.
Kram helena
Hoppas du mår bättre nu och får sova gott i natt 🙂
Kram /Maria
Fint med det rosa! Det piggar upp 🙂 Hoppas du är piggare nu! Kram Suss
Älskar rosa, underbara bilder kram Diana
Åh hoppas du känner dej lite bättre och fick en sväng och en nypa luft igår!!
Rosa piggar verkligen upp och idag ska jag ändra färgskalan en aning här hemma…. Bort med det sista av julen och in med lite fräscht tänker mej blått i sovrummet iaf!
Kram P
Barnsligt förtjust i rosa detaljer i hemmet. Inte för mycket, bara lite lagom… Hoppas Du mår bättre nu. Idag ska jag ta en lång, lång skogspromenad med min älskade lilla Larsson!
Kramis Kate
Den rosa färgen är bara så så fin.
Hoppas din dag blir bättre och att värken inte är så påtaglig. Kram.
Aj, hoppas du får känna dig bättre snart. Älskar hyacinter och de rosa är så söta. Här har det mest varit blå i år, men några rosa har fått komma in även här.
Kram Jannike
Krya på dig!
Vackert med rosa, får mig att längta till våren…
Kram