672
Nu är ordningen återställd hos oss
i alla fall när det gäller veckans matsedel.
Efter att planeringen med maten har varit lite si och så under julen tog vi tag i våra rutiner i måndags och bestämde alla tillsammans vad vi skulle äta under denna veckan.
Det är lite pyssel eftersom vi inte äter samma kost hela familjen, jag och Mr C äter enligt lchf och inget kött och killarna är några riktiga köttmonster och äter gärna pasta och potatis.
Men vi brukar få till det och när killarna ville ha soppa någon kväll protesterade jag inte för det är något av det bästa jag vet när det är så här kallt och kyligt.
För att göra det lätt och smidigt för mig gjorde jag grunden i en gryta och delade sen upp soppan i två kastruller.
En kastrull med kött och potatis och en utan.
Det här är en het, mustig och värmande soppa som passar perfekt när man huttrandes kommer hem efter en dag på jobbet.
Efter att planeringen med maten har varit lite si och så under julen tog vi tag i våra rutiner i måndags och bestämde alla tillsammans vad vi skulle äta under denna veckan.
Det är lite pyssel eftersom vi inte äter samma kost hela familjen, jag och Mr C äter enligt lchf och inget kött och killarna är några riktiga köttmonster och äter gärna pasta och potatis.
Men vi brukar få till det och när killarna ville ha soppa någon kväll protesterade jag inte för det är något av det bästa jag vet när det är så här kallt och kyligt.
För att göra det lätt och smidigt för mig gjorde jag grunden i en gryta och delade sen upp soppan i två kastruller.
En kastrull med kött och potatis och en utan.
Det här är en het, mustig och värmande soppa som passar perfekt när man huttrandes kommer hem efter en dag på jobbet.
Did You Make This Recipe?
Har du lagat det här receptet? Tagga mig på Instagram @Home2tiny
Ha en riktigt mysig fredag vänner!
Kramisar
T
32 kommentarer
Mmmm…Så gottit det låter & vilka fantastiskt vackra & läskande foto <3
Trevlig Fredag/Kram
VIlken härlig soppa! Jag gjorde en egen igår till lunch x2 med kyckling och kokosmjölksås, det gillar ingen annan i familjen. Det var SÅ skönt att starta vardagen med bra mat, jag har varit inspirerad och lagat köttfärsbiffar med rödbetor (milde vad gott det blev!) lax och en massa grönsaker fick fyllas på i frysen, härligt! Ha en god fredag själv!
Gillade nyss på Insta 😉 Det är gott med soppa. Här blev det proteinpannkaka 😉
Trevlig fredag.
Kram N
Våran matplanering har inte heller varit så bra i jul. Men nu är vi tillbaka och tjejerna brukar få välja en varsin rätt då de lagar mat en varsin dag. Sen får jag planera resten. Vi kör soppa på söndagar med baguette. Himla gott. På söndag blir det en ny, potatis o palsternackssoppa. Få se om den går hem??
Ha en toppen helg!
Kram Kia
Å det där lät gott!
Jag är inte så "soppig" och blir nog aldrig sugen på just det. Men när jag väl äter soppa undrar jag alltid varför vi gör det så sällan. Hmm.. ska allt försöka bättra mig där. Måste testa ditt recept. Jäg äter både kött o potatis men det blir nog ändå den vegetariska..;)
Kram fina du!
Katarina
Så gott. Visst kan det bli lite bökigt om inte alla äter samma kost men basen går oftast att göra likadan. Kram.
Men så gott det ser ut! jag älskar soppa och här har vi en variant av gulaschsoppan som favvo:) Ha en fin fredag! Kram/tanja
Å vad gott med soppa !Älskar alla möjliga .Tack för receptet .Ha en mysig fredag fina du .Kramar Rita
Vi var tydligen sugna på soppa båda två idag 😉 jag skrev om fisksoppa 🙂
Men visst passar det bra kalla och blåsiga dagar som dessa!
Trevlig helg
Kram Sandra
Jag börjar nog bli vuxen! Har nämligen börjat gilla soppa de senaste åren. Tidigare var det inget jag åt alls, men nu så. Ska skriva ner ditt recept och prova när det blir kallare tider. Kanske ihop med den smarriga pepparkaksdeserten.
Trevlig helg!
Kram Anette
Ser jättemumsig ut!
Har just gjort matsedel för nästa vecka och där ingår en fisksoppa, nästan samma bas som din men med fisk och räkor!
Hoppas du får en skön helg!
Kramar Pia
Gud så gott! Detta är precis i min smak! Mmm!! Vilket fredagstips!;)
Ha en fin helg.
Kram!!
Så gott med soppa! Perfekt mat denna del av året, en klar favorit. Trevlig helg! Kram Camilla
Vilken bra soppa med variation
Ha en fin helg
kram kajsa
Låter alldeles ljuvligt.
Trevlig helg
Kram Karro
Låter väldigt gott, behöver bra sopprecept. Soppas gillas men har svårt att få med mig familjen, tror dock att de skulle gilla denna.
Kram o ha en skön fredag
Men gud vad gott det lät! Jag älskar soppa med köttfärs och jag är annars ingen soppälskare!
Ha en fin helg! Kram jenny
Mmm mumsigt, det där receptet får jag nog ta och testa =) Kram på dig och ha nu en ljuvlig fredag, Mia
Soppa äter vi inte så ofta här hemma, bara räksoppa då:) Jag har lite svårt med stark mat och paprika för magen, men sambon hade säkert gillat den.
Trevlig helg vännen
Kram Maria
Vilket härligt recept, jag är en riktig soppälskare så det receptet ska jag testa. ha en fin kväll vännen. Kram Kram
Vilka vackra bilder på en härlig måltid. Jag älskar soppor. Vi har tyvärr inte hunnit ta tag i matsedeln här hemma men jag kör i alla fall min Raw Food, ska invetera frysen sen kanske vi också kan planera lite måltider. Önskar dig en fin helg! kram
Hallå! Ser och låter jättegott ut . Jag väljer vegetariska broccoli varianten, tar jag bort hönsbuljongtärning då funkar det för mig också. Ha en jättefin helg Karin
Soppa är ju sååå gott, men tyvärr blir det inte av så ofta! Synd! Ska försöka tänka på det där 🙂 Ha det gott!
Det är inte alltid så lätt att få ihop det med maten mitt i veckan tycker jag. Soppa gillar mina killar, mamman i familjen är dock inte överförtjust i soppa så det ha vi inte så ofta. Jag måste säga att ditt recept låter riktigt gott så det får jag prova…..Trevlig fredag. Kram Anette
Så himla mysigt att ni bestämmer middagarna tillsammans! De verkar goa dina killar!
Tack för gott tips på soppa!
Kram Jennica
Jag är verkligen helt kass, när det gäller soppa, så jag tackar för recept 😉 =)
Kram /Maria
Tack för den goda soppan, den passar nog här hemma oxå och även här i 2 varianter för yngre och äldre 😉 Perfekt med soppa dessa ruggiga dagar, kram Suss
Ah, så läckert god den ser ut! Jag är ju helt soppgalen – det här receptet är sparat!
KRAM, ha en underbar helg
xx
Åhh soppa är ju så gott men man äter de för sällan!
Mannen är suverän på soppor och han fixar det direkt om man är lite halvkrasslig för då måste man verkligen äta soppa 🙂
Trevlig helg!
Lät vansinnigt god 🙂 kram Diana
Åh, jag älskar soppa. Här blir det en het Thaisoppa med tigerräkor ikväll. Skönt att höra att fler lagar olika rätter. Stöter ibland på en del kommentarer om det i min vardag. Hos oss är stora sonen (18) och pappan köttmonster, medan jag och lille sonen (7) håller oss till fisk och skaldjur. Alla utom lillen äter kyckling dock. Jag gillar inte pasta och ris, medan de andra älskar det. Tja, många grytor och kastruller blir det men jag kan inte påstå att jag tycker det är speciellt jobbigt längre. Hoppas ni har en skön helg! Kram Mia
http://happyvardag.se/2014/01/10/han-som-idag-far-kopa-saval-toalettspray-som-lotter/
Den här soppan verkar perfekt nu när snön vräker ner utanför fönstret. Och att det går att göra 2 varianter av den – helt perfekt här hemma hos oss. Receptet ska skrivas ut och ingredienserna inhandlas imorgon. Tack för idéen!