Home Dagens outfitVinterns hetaste poncho

Vinterns hetaste poncho

by Home2Tiny
Jag är ständigt frusen på denna sidan halvåret
Jag går mest omkring och huttrar och kan inte för mitt liv förstå hur Lille F bara kan ha på sig kortbyxor här hemma och klaga på att det är för varmt i huset. Hur kan det vara en sådan skillnad? Han är het som en kamin och jag går omkring som ett vandrande kylaggregat.
Hemma har brasan har varit min räddning, framför den nedbäddad under filten tinar jag upp och huden skiftar till en något varmare färg än den mer blåa tonen. Så innanför husets väggar funkar det helt ok, värre är det när jag ska jobba, ta kaminen på ryggen som Skalman, hade varit en fasligt bra ide men jag tror att mina kollegor hade blivit en aning fundersamma och att dra på sig så mycket kläder så att jag ser ut som en Michelingubbe är inte heller det roligaste, men nu har jag äntligen hittat det perfekta alternativet.
En gosig poncho, som kommer hålla mig varm under hela vintern var jag än befinner mig, dessutom är den ursnygg och  passar till det mesta. 
Under kan jag variera med tröja, blus, skjorta ja i stort sett med vad som helst, och matcha till gör jag med slitna jeans, Pleasebyxor, nästan med allt som hänger i garderoben, så den här ponchon var inte bara ett fynd den blev en riktig räddare i nöden.
Ponchon köpte jag på Vero Moda och den finns i andra färger också.    
Igår firade vi svärfar och mannen med våffelkalas som blev väldigt uppskattat. Idag är det måndag och det känns som om helgen rusade förbi fortare än ett gäng skenande hästar, men å andra sidan innebär det en vecka närmare advent och det gillas.
Så dags att ta tag i den här dagen!
Ha en bra start på veckan vänner!

Kramisar
T

You may also like

44 comments

Melody and M.E 11 november, 2013 - 06:42

Vilken läcker poncho! Är det någon som skulle behöva en sådan hos oss, så är det mannen, för hos oss är det han som fryser och jag är för varm. Men jag är helt övertygad om att han hellre tar en fleecetröja! Själv är jag glad för att det är måndag och sjukhuset börjar fungera igen och det går att få ett läkare till far och ett samtal om läget! Man ska inte vara sjuk på helgerna, den saken är klar!
Kram M.E

Reply
Eva Lundberg 11 november, 2013 - 06:48

Supersnygg poncho!!!
Ja, helgen flög förbi, verkligen. Bara att sätta fart med den nya veckan.
Önskar dig en riktigt fin! Kram Eva, Tinibelli

Reply
Vitae stilo 11 november, 2013 - 07:30

Verkligen fin ❤️
Jag är som du, fryser jämt under vinter halvåret. Brrrr…

Kram
Helen
http://www.vitaestilo.se

Reply
♥ Villa Tretton ♥ 11 november, 2013 - 07:37

Såå snygg!
Jag har en liknande i svart som jag köpte förra året.

Ha en fin start på denna vecka
Kram på dig

Reply
Anonym 11 november, 2013 - 07:40

Jag fryser också alltid!! Så glad att det fortfarande är varmt här, tydligen den varmaste hösten i Spanien sen -49 men kylan kommer säkert hit också sen framåt januari. Snygg är du som vanligt!
Kram
Rebecca
http://pilotfrun.se

Reply
Vardag och flärd 11 november, 2013 - 07:44

Den snyggaste poncho jag sett!
Ha det fint!
Kram Eva

Reply
Välkommen Hem! 11 november, 2013 - 07:45

SNYGG! Den där ponchon, den såg gosig ut och skulle kunna bli min räddare här med. Du är ju en mästare på att hitta bra och snygga plagg!
KRAM och ha en fin vecka, fina du!
Judita

Reply
Den där Victoria 11 november, 2013 - 07:59

Väldigt snygg poncho, jag är också en fryslort och tycker att ponchos är ett väldigt bra plagg att använda.

Kram Victoria

Reply
No34 11 november, 2013 - 08:03

Låter som mig…. Fryser från 1:a september till 30:e maj 😉 Kan rekommendera ett par snygga handledsvärmare också, funkar utmärkt till fryslortar!!
Ponchon var supersnygg, och kan jag mycket väl tänka mig att investera i den!!
Önskar Dig en fantastisk ny vecka, kramis Kate

Reply
Eva 11 november, 2013 - 08:32

Snygg… älskar poncho men tycker det blir kallt om armarna bara 🙂 här är det jag som är varm alltid men det är väl kärring köra hi hi ha en fin dag fina Tina kramen

Reply
Mamma C 11 november, 2013 - 08:41

Jättesnygg poncho som du har. Vem fryser inte den här årstiden. Nu när vi kommer hem blir det att elda i braskaminen varje dag för man inte ska hacka tänder.
Kram Mamma C

Reply
Villa Ell 11 november, 2013 - 09:15

Vilken läcker poncho!
Här rusade helgen också… Hinner inte med!
Låter som ni hade en fin farsdag och din pappa, ja han är garanterat med, någonstans iaf, eller hur <3
Ha en fin fin start på veckan och håll dig nu varm!

Kramar Sandra

Reply
åse 11 november, 2013 - 09:45

men vilken snygg poncho den hade passa utmärkt till mig som också är frusen av mig. Super läcker är både du och ponchon. Kram

Reply
Sabelhagens Olivlund 11 november, 2013 - 09:51

Jättefin, snyggt med blusen under också. Ja, vart tog helgen vägen, jag hann inte med alls.
Ha det gott
Kram Maria

Reply
Sallys hus 11 november, 2013 - 09:56

Hej hej fina du!
den där såg riktigt gosig o varm ut. Du är ju snygg i vad du än tar på dig.
Vilka fina bilder också i förra inlägget och jag fick värsta associationen till mister Grey då din man drog hårslingan bakom ditt öra..;)
Det är de där små små sakerna som gör att förhållanden aldrig dör..
Ha en fin dag!
kram Katarina

Reply
Lindas plats 11 november, 2013 - 10:47

Det är som här hemma sambon tycker det är jätte varmt och jag tycker det är kallt. Jag går mest runt i tjocka tröjor och han sitter i t-shirt. Men som sagt det är tur att det finns en kamin att värma upp med.
Ha en fin dag
Kram Linda

Reply
Helenas enkla vardag 11 november, 2013 - 10:56

Hej raring! Jag har hållit på och leta efter en snygg poncho men inte hittat någon, men din gillade jag. det värsta är att jag alltid gillar det du har så snart är jag väl en miniTina..
Kram Helena

Reply
Channal 11 november, 2013 - 11:11

Frusen det är jag också! Ponchon är ett favoritplagg! Äger två stycken. Denna poncho var jättefin. Gillar de virkade detaljerna med bladen… lite kul och ny design.

Varma KRAMAR Anna

Reply
Amanda 11 november, 2013 - 11:41

Läckert!
Jeansen är verkligen dösnygga!

Reply
Linnéasgoodiebag 11 november, 2013 - 12:19

Så himla fin poncho på vackraste du. Jag är också alltid frusen av mig, vill bara gosa in mig i allt varmt och skönt som finns så här års:) Kramar <3

Reply
hemma hos lilla mej 11 november, 2013 - 15:46

Bara så himla läcker poncho .Ja den gillade jag med dom fina detaljerna ! Frysen är jag också av mej .Ha en skön måndag fina du .Kramar Rita

Reply
Fröken i Söder 11 november, 2013 - 16:03

Åh vad fin! Känner verkligen igen mig när man alltid fryser. Snygg kombo med plaggen, som vanligt. Kram Stina

Reply
barnlivetsefteratt 11 november, 2013 - 16:50

Så vackra bilder. Underbar färg på ponchon.
Läcker.
Önskar dig en skön måndagskväll.
Kram

Reply
Villa Freja 11 november, 2013 - 17:02

Så snygg. Jag är som du, fryser ständigt. Kram.

Reply
Annika Soulcityguide 11 november, 2013 - 18:08

Du är jättefin i ponchon! Jag är en riktig fryskyckling jag med… har alltid cashmerehalsduk och pälsväst till hands 😉
Kram kram och ha en fin måndagskväll.

Reply
Dagar av lycka 11 november, 2013 - 18:43

Majgaad vad fin! Ja både du och ponchon. Sådant himla mysigt plagg 🙂

Kramkram Anna

Reply
Mittgodastefinaste 11 november, 2013 - 18:57

Gud så fin den var! Jättefin färg, perfekt till jeans!

Kram Jenny

Reply
LIVSGLITTER 11 november, 2013 - 19:21

Underbart vacker och skön ser den verkligen ut att vara ☮ kram L

Reply
pillan 11 november, 2013 - 19:32

Jamen precis, ponchos är ett av mina favoritplagg såhär års! Har ett gäng i garderoben men fler får gärna flytta in, din är helt underbar! Snygg färg och roliga detaljer 😉

Kram P

Reply
Hilde 11 november, 2013 - 19:39

Åh snygga du! Nu kom ponchosuget här:)
Kram

Reply
Malin 11 november, 2013 - 19:40

Jag är PRECIS som du! Herregud jag fryser konstant känns det som. Min Risvärmare är min räddning. Den går i ett i micron haha;)
Så snygg poncho. Klär dig utmärkt;)

Kram fina!

Reply
svart vitt och rött 11 november, 2013 - 20:05

Lite snyggare än min fleecejacka jag har på mig nu, hehe 🙂 Lite minnen från förr som dyker upp med ponchon… Snyggelisnyggt!

Reply
Kia 11 november, 2013 - 20:09

Ser skön ut!
Jag såg en gubbe med shorts ute idag. Tyckte det var lite väl nu när det ligger runt nollan. Men alla är vi olika. 🙂
Ha en skön vecka!
Kram Kia

Reply
anettan 11 november, 2013 - 20:24

Jag är också fruktansvärt frusen. Din poncho är så fin. Kram Anette

Reply
Mycket annat & lite betong 11 november, 2013 - 20:36

Så snygg poncho! Gillar den färgen! Vi har svinkallt på jobbet så där skulle den behövas plus vantar.

Kram Agneta

Reply
Livskraft 11 november, 2013 - 20:38

Så snygg, allt som värmer under vinterhalvåret är välkommet.
Ha en fin vecka.
Kram

Reply
Marie 11 november, 2013 - 20:40

Ohh snygg poncho, skulle jag med vilja ha, urläcker

Reply
Life´s Silverlining and I 11 november, 2013 - 20:54

Verkligen superfin! Snyggt matchat med stövlarna och fina bilder! Kram Nilla

Reply
Ninelin 11 november, 2013 - 21:21

Jättefin!

Jag gillade inte den här måndagen, hann inte njuta av helgen.

Kram N

Reply
Jenny 11 november, 2013 - 22:36

Rackarns vilken fin poncho!! Passar dig riktigt bra snygging!
Kram Jenny

Reply
Susjos 11 november, 2013 - 23:55

Vilka fina foton! Du smälter så fint in i höstskogen 🙂 Jättefin poncho!
kram på dej!

Reply
dianasdrömmar 12 november, 2013 - 05:19

Fint fynd på en fin tjej 🙂 härliga bilder kram Diana

Reply
Kristin/ Onlyfemale.se 13 november, 2013 - 07:39

Superfin poncho! Jättefina bilderockså.

Kram Kristin

Reply
Petra Nymans Dagbok 13 november, 2013 - 08:01

Det var den snyggaste poncho jag sett på länge! Grym! Det får nog bli ett besök till Vero Moda! Vacker bild på dig! <3 Kram Petra

Reply

Leave a Comment

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Translate »